1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Cerablus'un En Eski Okulu Öğrenciler İçin Hazırlanıyor
Cerablusun En Eski Okulu Öğrenciler İçin Hazırlanıyor

Cerablus'un En Eski Okulu Öğrenciler İçin Hazırlanıyor

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'taki en eski eğitim kurumu olan Şehit Sandık Handavi Okulu, Türkiye'nin yardım eliyle öğrencilerle buluşmaya hazırlanıyor

A+A-

GAZİANTEP/HALEP (AA) - Terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'un en eski eğitim kurumu olma özelliğine sahip 43 yıllık Şehit Sandık Handavi Okulu, terör örgütü DAEŞ mensuplarının verdiği zarardan temizlenerek yeniden öğrencilerle buluşması için onarılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusunca (ÖSO) terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'ta, hayatın normalleşmesi için çalışmalar sürüyor.

DAEŞ unsurlarının okul binalarına zarar vermesi nedeniyle eğitim-öğretim hayatının henüz başlayamadığı ilçede, bu eksikliğin giderilmesi için de çalışmalar devam ediyor.

Türkiye'den gelen yardımların da desteğiyle işçilerin eksikleri giderme, temizleme ve tadilat gibi konularda hummalı çalışmalar yürüttüğü Cerablus'taki 7 okuldan birisi de 1972 yılında açılan ilçe merkezindeki Şehit Sandık Handavi Okulu.

DAEŞ kontrolündeyken terör örgütü mensuplarının konaklama ve talim yapmak için kullandığı okul, Minberşam Derneği'nin katkılarıyla yenileniyor. 4-5 gün içerisinde hizmet vermeye başlaması planlanan okulda, boya-badana, temizlik, tadilat ve onarım çalışmaları hummalı şekilde yürütülüyor.

Minberşam Derneği üyesi Hasan Musa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi okulun DAEŞ mensupları yüzünden 3 yıl boyunca öğrencilere hizmet vermediğini söyledi.

"Burada çocuklarımızı zehirliyorlardı"
Okulun DAEŞ mensuplarınca bu süre içerisinde konaklamak için kullanıldığını aktaran Musa, "Burası ayrıca militan yetiştirmek için de kullanıldı. Burada çocuklara savaş eğitimi verildi, talimler yaptırıldı. Burada çocuklarımızı zehirliyorlardı ama inşallah yakın zamanda yeniden çocuklarımız burada ilim, irfan öğrenecek." dedi.

Tüm hazırlıklarının 4-5 gün içerisinde tamamlanacağını ve okulun eğitim verebilir hale geleceğini aktaran Musa, okulda onarım tamamlandığında 500 öğrencinin eğitim alacağını sözlerine ekledi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler