1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Chp'nin Kuruluşunun 93. Yıl Dönümü
Chpnin Kuruluşunun 93. Yıl Dönümü

Chp'nin Kuruluşunun 93. Yıl Dönümü

KAYSERİ (AA) - CHP Kayseri İl Başkanı Feyzullah Keskin, partilerinin kuruluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Keskin, mesajında, CHP'nin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk...

A+A-

KAYSERİ (AA) - CHP Kayseri İl Başkanı Feyzullah Keskin, partilerinin kuruluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Keskin, mesajında, CHP'nin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te "Halk Fırkası" adıyla kurulduğunu anımsattı.

Partinin, 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi adını aldığını ifade eden Keskin, şöyle devam etti:

"CHP, kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyetini biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür. 1950'li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına da öncülük etmiştir. Bu kapsamda parlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimleri gerçekleştirme ve temel hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi vermiştir."

Keskin, CHP'nin 1960'lı yıllarda Türkiye'nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde "ortanın solunda" konumlandırdığına dikkati çekerek, 1970'li yıllarda ise ideolojisini "demokratik sol" kavramıyla tanımlayan CHP'nin, sosyal reformları hedeflediğini anlattı.

CHP'nin sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimsediğini belirten Keskin, şunları kaydetti:

"15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası görüldü ki, devletin tüm kurumları 15 yıldır iktidarda olan AKP eliyle liyakatsiz insanların eline terk edilmiştir. Kurumlar görev ve sorumluluklarını yerine getiremez olmuştur. Bu durumdan çıkışın yolu bellidir. Demokrasi, hukukun üstünlüğü, yurttaşların temel hak ve özgürlüklerinin sağlanmasıdır. Çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle, cadı avı yapılmamalıdır. Yeni mağduriyetler yaratılmamalı, hukuka uygun hareket edilmelidir. Devleti kuran parti olarak CHP, ülkenin çimentosudur."

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler