1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çin Malı Oyuncaklara Yozgat'tan Rakip Çıktı
Çin Malı Oyuncaklara Yozgattan Rakip Çıktı

Çin Malı Oyuncaklara Yozgat'tan Rakip Çıktı

YOZGAT (AA) - Yozgat Organize Sanayi Bölgesi'nde (YOSB) faliyet gösteren oyuncak fabrikasında üretilen yerli oyuncaklar, Çin malı oyuncakların yerini alıyor.Hammaddesinin de Türkiye'de üretildiği...

A+A-

YOZGAT (AA) - Yozgat Organize Sanayi Bölgesi'nde (YOSB) faliyet gösteren oyuncak fabrikasında üretilen yerli oyuncaklar, Çin malı oyuncakların yerini alıyor.

Hammaddesinin de Türkiye'de üretildiği oyuncaklar, Türkiye'nin dört bir yanında pazarlanıyor.

Firman yetkilisi İlhan Sarı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her yerine ulaşarak çocukları oyuncakları ile buluşturduklarını belirtti.

Son teknolojiye sahip makineleri ile ürettikleri oyuncakların 3-14 yaş grubuna hitap ettiğini dile getiren Sarı, şöyle konuştu:

"Şu anda dozer, traktör, kamyon çeşitleri üretmekteyiz. İleriye dönük hedeflerimizde kapasitemizi artırarak 25 olan eleman sayımızı 150’ye çıkartmak ve ürün çeşitliliğini artırmak var. Biz, üretim yaparken kendi çocuklarımızı ve çocuklarımızın sağlığını düşünerek adım atıyoruz. Türk malı ürünler ortaya koyuyoruz. Türk malı hem sağlam hem de sağlıklı olmalı. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Düzenli olarak tüm denetimleri yapıyor ve sağlık bakımından gerekli tüm belgelerimizi alıyoruz."

Yozgat’ta bir yandan üretim yapmaya çalışırken bir yandan da Çin malıyla mücadele ettiklerini söyleyen Sarı, kendileri üretime başlamadan önce Türkiye'nin oyuncak pazarında yüzde 90'a yakın bir oran Çin mallarının hakim olduğunu ileri sürdü.

Hem üretim yapıp hem de Çin malları ile mücadele ettiklerini aktaran Sarı, "Oyuncaklar her zaman masum değil. İnsan sağlığına zarar verdiği tespit edilen Çin malı oyuncaklar, kesinlikle satın alınmamalı. Vatandaşlar, satın aldığı bu ürünlerin üzerinde ya da ambalajında uluslararası standartlara uygunluğunu gösteren 'CE' işaretini aramalıdırlar. Bizim Yozgat’ta ürettiğimiz ürünlerimiz ‘CE’ işaretiyle hedef kitlesine ulaşıyor." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler