1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çinli Heyetten Nevşehir'e Ziyaret
Çinli Heyetten Nevşehire Ziyaret

Çinli Heyetten Nevşehir'e Ziyaret

Pekin Gıda ve Tarım Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Ki ve beraberindeki heyet, Nevşehir Belediyesini ziyaret etti.

A+A-

Pekin Gıda ve Tarım Pazarlama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Yu Ki ve beraberindeki heyet, Nevşehir Belediyesini ziyaret etti.

Meclis Salonu'nda belediye başkan yardımcılarıyla görüşen Yu Ki, 8 kişilik bir heyetle geçen yıl gerçekleştirilen Antalya'daki G-20 Zirvesinin ardından Türkiye ile tarım alanında da üst düzeyde işbirliği yapılmasının planlandığını kaydetti.

Pekin'in 30 farklı dünya ülkesinden tarım ürünü ithal etmesine karşın bu ülkeler içerisinde bugüne kadar Türkiye'nin bulunmadığına vurgu yapan Yu Ki, tarım ürünleri konusunda bundan sonraki süreçte ciddi bir artışın yaşanmasını umut ettiklerini söyledi.

Çin'de söylenenlerin aksine Türkiye'nin çok güvenli bir ülke olduğunu gördüklerini dile getiren Yu Ki, "Ülkemize döndüğümüzde Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu söyleyeceğiz. Bunun sonucunda da Çinli ziyaretçilerin Türkiye'ye gelmesine katkı sağlarız diye umut ediyoruz. Ben de ailemle birlikte önümüzdeki yıl tatil için Türkiye'ye gelmek istiyorum." diye konuştu.

Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya ise 8'i büyük olmak üzere 20 farklı medeniyete ev sahipliği yapan Nevşehir’in dünyanın hiçbir yerinde olmayan doğal, tarihi ve kültürel birikimlere sahip olduğunu aktardı.

Çin ile Türkiye arasındaki işbirliğinin her alanda geliştirilmesi adına ortayla konulan ziyaretin başarılı sonuçlar ortaya çıkartmasını arzuladıklarını ifade eden Kaya, Nevşehir'in tarım ürünleri konusunda patatesin yanı sıra üzüm ve kabak çekirdeği bakımından da Türkiye'nin önemli bir üretim merkezlerinden biri olduğunu kaydetti.

Yu Ki ziyaretin anısına şeftali ağacı çiçeği resmini Kaya'ya verdi.

Belediye Başkan Yardımcıları Oktay Şımarmaz ve Atilla Seçen de Yu Ki'ye Avanos el sanatları ürünlerinden çini tabak hediye etti.

Ziyaret sırasında Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz da hazır bulundu.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler