1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Çizgileri Kömürle Belirlenen "Sahada" Hentbol Antrenmanı
Çizgileri Kömürle Belirlenen "Sahada" Hentbol Antrenmanı

Çizgileri Kömürle Belirlenen "Sahada" Hentbol Antrenmanı

Niğde'de Kızılören köyünde 9 kız öğrenci, parke taşla kaplı okul bahçesinde çizgilerini kömürle belirledikleri, kale direği için demir çubuk kullanarak oluşturdukları sahada, beden eğitimi öğretmeni öncülüğünde hentbol antrenmanı yapıyor

A+A-

Niğde'de merkeze bağlı Kızılören köyünde 9 kız öğrenci, zemini kilitli parke taşla kaplı okul bahçesinde, çizgilerini kömürle belirledikleri, demir çubukla kalesini oluşturdukları sahada beden eğitimi öğretmeni gözetiminde turnuvaya hazırlanıyor.

Kızılören Rebia Filibeli Ortaokulunda eğitim gören 11 yaşındaki 9 öğrenciden oluşan kız hentbol takımı, 5 ay önce hentbol sporuyla tanıştı. Hentbol takımı, spor salonları olmadığı için parke taşla kaplı okul bahçesinde, kömürle çizgilerini çizdikleri, demir çubukla kalesini oluşturdukları sahada antrenman yapıyor.

Köyden ilk hentbol takımı çıkarmanın heyecanını yaşayan okul yönetimi, öğretmenler ve köylüler, zaman zaman karla kaplanan bahçeyi, kürek ve İl Özel İdaresince tahsis edilen iş makinesinin de yardımıyla temizliyor.

Okul Müdürü Mehmet Varol, AA muhabirine, öğrencilerin bu sporla beden eğitimi öğretmeni sayesinde tanıştığını ifade ederek, "Başarının bir tesadüf olmadığını öğretmen arkadaşlarımla birlikte kanıtlamaya çalışıyoruz. Hentbol, salonda oynanan spor ancak elimizdeki olanaklar buna el vermiyor. Bu, boş durmamız anlamına gelmiyor." dedi.

Çocukların hentbola hevesli olduklarının altını çizen Varol, "Bir salonumuz, en azından topun sağlıklı şekilde sektirileceği zeminimizin olmasını çok isterdik. Kar, yağmur yağdığında çocuklar çalışma imkanı bulamıyor. Kapalı ya da çevresi korunaklı bir alan sağlanırsa çocuklarımızı başka spor dallarıyla da buluşturacağız." ifadelerini kullandı.

Hentbol antrenörü de olan ve bu yıl Rebia Filibeli Ortaokulunda beden eğitimi öğretmeni olarak göreve başlayan Ayşe Çağlar da bu sporu çocukların öğrenmesi için takım kurduğunu söyledi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği okul sporları turnuvası için imkansızlıklar içerisinde çalışmalara başladıklarını belirten Çağlar, şöyle konuştu:

"Öğrencilerimize önce hentbolu anlattık. Teorik bilgilerden sonra top sürme, tutma, şut atma gibi çalışmalar yaptık. Sahamız yok. Kendi çabalarımızla bahçeye kömürle saha çizdik. Taşları engel olarak kullandık. İki demir çubuk yardımıyla kale oluşturduk. Filemiz ve üst direğimiz olmasa da kendimize bir kale kurduk. Çocuklarla turnuvaya gideceğiz, küçükler kategorisinde yarışacağız. Takım için öğrenci seçme gibi bir şansımız olmadı. Çünkü gireceğimiz turnuva için yaş aralığına 9 öğrencimiz uygundu. Büyük okullarda seçme yapılabilir ancak biz, var olan öğrencilerle takım kurduk."

- Kartopuyla da çalışıyorlar

Öğrencilerin hırsı ve azmi sayesinde büyük mesafe katettiklerini anlatan Çağlar, "Öğrencilerin azmi beni de çok mutlu ediyor ve hırslandırıyor. Bu da çalışmalarımıza olumlu yansıyor. Köyde kış şartları ağır seyrediyor. Zaman zaman kar topuyla çalışmalara devam ettik. Hiç bir zaman ara vermedik. Takımımdan büyük başarı beklemiyorum ancak öğrencilerim ne yapmaları gerektiğini biliyor." diye konuştu.

Kızılören muhtarı Hacı Göktekin de kısıtlı imkanlarla öğrencilere destek olmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Biz, elimizden geleni yapıyoruz, yeter ki çocuklar gayretli olsun. Allah razı olsun, hocalarımız çok istekli. Onların istekli ve çocukları teşvik ediyor olması, bizleri de heveslendiriyor. Biz de köy olarak çocukların arkasında duracağız, onlara destek olacağız." dedi.

Takım oyuncusu 5. sınıf öğrencisi Esmanur Polat, hentbolda yeni olduğunu belirterek, "Öğretmenimiz bize öğretti. İlk başlarda tam yapamıyorduk ama öğretmenimiz zorlukları aşacağımızı söyledi. Biz de öğrendik, turnuvaya katılacağımız için de heyecanlıyız." sözlerine yer verdi.

Öğrencilerden Ebru Göktekin de ilk defa bir turnuvada yer alacağı için heyecanlı olduğunu ifade ederek, takım arkadaşlarıyla ellerinden gelen çabayı göstereceklerini dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler