1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Clinton'ın Seçim Mitinginde 'Chobani' Damgası
Clintonın Seçim Mitinginde Chobani Damgası

Clinton'ın Seçim Mitinginde 'Chobani' Damgası

ABD'de Demokrat Parti Başkan aday adayı Hillary Clinton'un New Jersey'deki seçim mitingine Chobani yoğurtlarının kurucusu Türk iş adamı Hamdi Ulukaya'nın başarısı damgasını vurdu

A+A-

NEW YORK (AA) - ABD'de Demokrat Parti Başkan aday adayı Hillary Clinton'un New Jersey'deki seçim mitingine Chobani yoğurtlarının kurucusu Türk iş adamı Hamdi Ulukaya'nın başarısı damgasını vurdu. Mitingde, Cumhuriyetçi Parti'deki yarışta partinin olası adayı iş adamı Donald Trump'ı desteklediğini bildiren eyalet valisi Chris Christie'ye tepki gösterildi.

Demokrat Parti içindeki seçim yarışı devam ederken, eski ABD Başkanı Clinton, 2016 ABD Başkan aday adayı eşi Hillary Clinton'a destek vermek amacıyla New Jersey'in Paterson kentinde bir miting düzenledi.

Mitingde halka hitap eden Clinton, Chobani yoğurtlarının kurucusu ve CEO'su Türk iş adamı Ulukaya'nın başarısını Amerikalılara örnek olarak verdi.

Konuşmasında, "Türkiye'den bir göçmen arkadaşımız var. O her zaman Yunan yoğurdu yapmak istiyordu." diyen Clinton, Ulukaya'nın Yukarı New York'ta birçok yerli Amerikalıları da işe alarak Chobani yoğurtlarını kurduğunu ve bugün 2 bin 100 çalışanıyla milyarlarca dolarlık bir şirket sahibi olduğunu kaydetti. Clinton, Ulukaya'nın halka açılmadan önce bütün çalışanlarına şirketten pay verdiğini belirtirken, bu sırada salondan büyük alkış topladı.

Eşi Clinton'ın, ABD Başkanı olması için 3 neden bulunduğunu belirten eski Başkan Clinton, "Bunların birincisi iyi fikirlere sahip olması. İkinci olarak sadece o, diğer partiyle işbirliği yaparak işleri yoluna sokan aday. Üçüncü olarak, sorunlu bir dünyayı yönetmek için yeteneğini kanıtlamış yarışta kalan tek aday o." diye konuştu.

Tappan Zee köprüsünde bir kamyonun devrilmesi sonucunda mitinge 1 saate yakın gecikmeli gelen Clinton, konuşmasında ABD'nin Tappan Zee gibi yeni köprülere ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Paterson'daki bir lisenin spor salonunda düzenlen mitinge, yaklaşık 550 Amerikalı katıldı.

Bu arada, eski Başkan Clinton dışında kızı Chelsea Clinton da hamile olmasına rağmen ABD genelinde seçim bölgelerini dolaşarak, annesinin Demokrat Parti adaylığını garantilemesi için yaptığı konuşmalarına devam ediyor.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler