1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Çocuklar "Rafadan Tayfa"yı Sevdi
Çocuklar "Rafadan Tayfa"yı Sevdi

Çocuklar "Rafadan Tayfa"yı Sevdi

TRT Çocuk ekranlarında yayınlanan, yapımcılığını ve yönetmenliğini İsmail Fidan'ın gerçekleştirdiği 1990 yılı öncesi mahalle hayatını, samimi insan ilişkilerini ve çocukluğu anlatan çizgi dizi "Rafadan Tayfa"nın müzikalini 20 bin kişi izledi- "Fidan: - "1

A+A-

TRT Çocuk ekranlarında yayınlanan, yapımcılığını ve yönetmenliğini İsmail Fidan'ın yaptığı 1990 yılı öncesi mahalle hayatını, samimi insan ilişkilerini ve çocukluğu anlatan, reyting rekorları kıran "Rafadan Tayfa" adlı çizgi dizi, müzikalle de 20 bin kişiye ulaştı.

Fidan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çizgi filmin yapımıyla 5 yıldır uğraştıklarını belirterek, Rafadan Tayfa'nın 2 yıl önce TRT Çocuk ekranlarında yayına girdiğini anımsattı.

Yayına girdiği ilk günden itibaren reyting rekorları kırdıklarını anlatan Fidan, şunları söyledi:

"Yaptığımız bir araştırmada 2 yaşından 60 yaşına kadar izleyici kitlesine sahip olduğumuzu belirledik. Rafadan Tayfa'da 1990'lardan önceki çocukluğu anlatıyoruz. Çocuğun toprakla bir olduğu, komşuluk ilişkilerinin çok samimi olduğu ve sanal arkadaşlıktan ziyade arkadaşların yan yana olduğu dönemi aktarıyoruz. Yeni nesil çocukların o dönemleri anlatan bir çizgi filme alışması çok mümkün değildi. İzleyicinin çizgi filmin içinde olmasını sağlıyoruz. Birçok çocuk, karakteri ağabeyi, ablası gibi görüyor."

Fidan, karakterlerin tamamının gerçek hayatta mahallelerinde bulunan insanlardan oluştuğuna değinerek, "Kamil karakteri benim babamı anlatıyor. Babam çok uyur, Kamil gibi. Akın, dayımdır. Dayım da Akın gibi pratik zekaya sahiptir. Basri karakteri de kayınpederimdir. Aksiliği olsa da dünyanın en mert insanıdır. Rafadan Tayfa karakterlerini çevremizdeki insanlardan yaptık ki karakterlerini, olaylara tepkilerini daha iyi analiz edelim." ifadelerini kullandı.

Rafadan Tayfa'nın 75 bölüm yayınlandığını hatırlatan Fidan, çok yakında 13 yeni bölümün daha ekranlara geleceğini bildirdi.

-"Türkiye'yi anlatmaya çalışıyoruz"

Fidan, ekranlarda izleyicilerin yoğun ilgisinde sonra karakterleri sahneye taşımaya karar verdiklerinin altını çizerek, Rafadan Tayfa karakterlerinin izleyiciyle birebir olabileceği etkinlik hazırladıklarını dile getirdi.

Fidan, şöyle devam etti:

"Sahnemizde Türkiye'yi anlatmaya çalışıyoruz. Söz ve müzikleri benim yaptığım şarkılardan oluşuyor. Müzikler için Türkiye'nin en iyi sanatçılarına 40'ın üzerinde enstrüman çaldırdık. Büyük bir led ekranla mahalle ortamını tiyatro sahnesine getirdik. Her turnede 30 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Çocuklarımıza folklorumuzu anlatabilmek için dans gösterileri sunuyoruz. Sahne gösterilerini yaklaşık bir aydır sürdürüyoruz. 18 gösteride 20 binin üzerinde izleyiciye ulaştık. Her seans tıklım tıklım doluyor. Biz bile ayakta izlemek zorunda kalıyoruz. İzleyicilerimize ulaşmak için alışveriş merkezlerinde de insanlara ulaşıyoruz."

Fidan, Rafadan Tayfa'yı beyaz perdede sergileyecekleri sinema filminin yüzde 80'ini tamamladıklarını sözlerine ekledi.

- "İnsanlar yer bulamadığı için üzülüyor"

Rafadan Tayfa'nın sahne gösterilerinin genel koordinatörü Nuri Sema Can da çocukların sevgilisi Rafadan Tayfa'nın çizgi filmdeki başarısını bir yıllık çalışmayla tiyatro sahnesine taşıdıklarını vurguladı.

Çocukların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını anlatan Can, "Rafadan Tayfa sevgisine sahnede karşılık vermeye çalışıyoruz. Bir aylık turnemizde bunu yapabildiğimiz gördük. İnsanlar oyun için yer bulamadığından üzülüyor. Türkiye'nin her yerinden yoğun ilgi var. Herkese ulaşmaya çalışacağız." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler