1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. DAEŞ Iraklı Gencin Elini Kesti
DAEŞ Iraklı Gencin Elini Kesti

DAEŞ Iraklı Gencin Elini Kesti

Irak ordusu tarafından geçtiğimiz hafta kurtarılan Musul'un Kayyara nahiyesinde, "hırsızlık" yaptığı iddiasıyla terör örgütü DAEŞ tarafından eli kesilen Abbas Ali'nin hikayesi yürek burkuyor.

A+A-

Irak ordusu tarafından geçtiğimiz hafta kurtarılan Musul'un Kayyara nahiyesinde, "hırsızlık" yaptığı iddiasıyla terör örgütü DAEŞ tarafından eli kesilen Abbas Ali'nin hikayesi yürek burkuyor.

DAEŞ'in 2 yıl boyunca kontrolü altında tuttuğu Musul'un Kayyara nahiyesinde yaşayan 21 yaşındaki Abbas Ali isimli genç, 5 ay önce "silah çaldığı" iddiasıyla yakalandı ve örgütün "elinin kesilmesi" yönünde verdiği karar şehir meydanında infaz edildi.

AA muhabirine konuşan Ali, DAEŞ'in Kayyara'da büyük haksızlık ve zulümlere imza attığını, bu haksızlıklardan dolayı halkın tamamının mağduriyetler yaşadığını söyledi.

"DAEŞ geleceğimi kararttı"

DAEŞ teröristlerinin yaptıklarını Allah'a havale ettiğini dile getiren Ali, "DAEŞ hayatımı, geleceğimi kararttı. Yaşamımı altüst etti. Genç yaşımda tek elle kaldım. Şimdi ne okuyabiliyorum, ne de çalışabiliyorum. Ancak her şeye rağmen kolum kesilmediği için şükrediyor ve teröristlerin cezalarını Allah'tan bulmalarını diliyorum." diye konuştu.

"İftira, öldürme, işkence örgütün rutin uygulamalarıydı"
Ailesi ve arkadaşları arasında oldukça sevilen ve "şampiyon" olarak anılan Ali, elinin kesilmesine götüren süreci şöyle anlattı:

"DAEŞ'in ilçemizi ele geçirmesinin üzerinden 2 yıl geçmişti. Halka karşı büyük bir zulüm uygulanıyordu. İnsanlarımız artık patlama noktasına gelmişti. İftira, öldürme, işkence, cezalandırma örgütün rutin uygulamalarıydı. Buna karşı içimden DAEŞ'in karargahlarından silah alıp onlara saldırmayı geçiriyordum. Bunu gerçekleştirmek için karargahlarından birine yaklaştığımda DAEŞ militanları tarafından yakalandım."

"Ailemin gözleri önünde elimi kestiler"

Yakalandıktan sonra bir ay boyunca örgüte ait bir hapishanede tutulduğunu ve ağır işkencelerden geçtiğini belirten Ali, Selahaddin vilayetinden Ebu Süleyman adlı DAEŞ militanının kendisi hakkında el kesme cezası verdiğini ifade etti.

Cezanın 21 Mart 2016'da tüm halkın ve ailesinin gözleri önünde uygulandığına dikkati çeken Ali, "Cezanın infazından önce elime bir eldiven geçirdiler. Cellat eline büyük bir makas alarak ailemin ve halkın huzurunda elimi kesti. Çektiğim acı dayanılmazdı. Sonra hastaneye götürüp kesilen yere dikiş attılar." diye konuştu.

Yaralarının psikolojik olarak kendisinde derin izler oluşturduğunu dile getiren Ali, bu duruma bir türlü alışamadığını söyledi. Musul'un kurtarılması operasyonundan önce stratejik öneme sahip olan Kayyara nahiyesi 2 yıl aradan sonra 25 Ağustos'ta Irak ordu güçleri tarafından DAEŞ'ten kurtarılmıştı.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler