1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Danıştay Kanunu Tümüyle Siyasi
Danıştay Kanunu Tümüyle Siyasi

Danıştay Kanunu Tümüyle Siyasi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı'nın, hukuki değil tümüyle siyasi olduğunu savundu

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı'nın, hukuki değil tümüyle siyasi olduğunu savundu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'na da yer vererek, "Danıştay, Yargıtay ve YSK'nın sıfırlandığını" ileri sürdü.

Bunun ancak darbe dönemlerinde yapılan bir operasyon olabileceğini, 12 Eylül darbecilerinin dahil aklına gelmediğini, Hitler, Mussoli, Pinochet'in yaptığı bir yöntem olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, "Bunu yapanlar tarihe baksınlar, Hitler, Mussolini, Pinochet nerede? Bunlar aynı akıbete uğrayacaklardır, aynı yere; tarihin çöp sepetine gideceklerdir." dedi.

"Benim yerimde Führer olsa"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yargıyı yıpratanların, görevini kötüye kullananlar olduğunu bildirdi.

Yargıda yanlışlıklar olabileceğini ancak bunları meşru zemin içinde, hukukun üstünlüğünü dikkate alarak düzeltebileceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Gelin kardeşim anayasadan başlayarak, yargının bağımsız ve tarafsız olması için elimizden gelen her türlü katkıyı verelim. Hukuk içinde düzeltelim. Niye hileli yollara başvuruluyor? Bunları düzeltebiliriz. Açık çek veriyoruz." dedi.

Kılıçdaroğlu, ancak "Biz intikam alacağız. Bağımsız ve tarafsız bir yargı değil talimat alan yargı istiyoruz." denildiğini öne sürerek, Hitler'in adalet danışmanı Dr. Frank'ın Almanya'daki hakimlere, "Vereceğiniz her kararda önce kendinize şunu sorun; benim yerimde Führer olsa nasıl karar verirdi." diye sormalarını söylediğini belirtti. Kılıçdaroğlu, "Yargıyı böyle yapmak istiyorlar. 'Benim yerimde Führer olsa nasıl karar verirdi'. Führer'in kim olduğunu, o diktatör bozuntusunun kim olduğunu ben de siz de biliyorsunuz. Yargıda aksaklık olursa, yargı kendi içinde düzeltir. Onun mekanizmaları var." görüşünü savundu.

"Tarihi görevlerinizden biridir"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "yapılan düzenlemenin, hukuki değil tümüyle siyasi ve yargıyı, yürütme organının arka bahçesine dönüştürmek olduğunu" öne sürdü. Kılıçdaroğlu, bu konuda hukuk mücadelesi vereceklerini, Anayasa Mahkemesine taşıyacaklarını bildirdi.

Anayasa Mahkemesi üyelerine de seslenen Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

"Nasıl YSK'yı tasfiye ediyorlarsa, sizin için bir kanun gelebilir, 'Anayasa Mahkemesi kaldırılmıştır. Tasfiye edeceğim, yerine yeni üyeler atayacağım' denilebilir. Eğer hukuka karşı yapılan hilenin arkasında durursanız, o hile gelir bir gün sizi de vurur. Siz bu ülkeyi seviyorsanız, sağlıklı, güzel hukuk eğitimi almışsanız, toplum vicdanında hukukun gerçekten önemli yer almasını istiyorsanız, bu yasaya ivedilikle karşı çıkacaksınız. Bu sizin tarihi görevlerinizden birisidir. Biz size ders veremeyiz, hukuk dersi de vermeyiz. Ama biz toplumun taşındığı bu noktaya dikkatinizi çekmek istiyoruz. Türkiye'de demokrasi, hukukun üstünlüğü, yargıcının güvencesi, yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı olmalı. Türkiye Cumhuriyeti'nde görüşü ne olursa olsun her vatandaş, 'Türkiye'de adalet vardır' demeli. Bunu sağlayacak olan sizsiniz."

Muhabir: Meltem Öztürk, Barış Gündoğan
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler