1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Darbeci Askerler 'Bombalı Saldırı' Yalanıyla Birliklerinden Ayrılmış
Darbeci Askerler Bombalı Saldırı Yalanıyla Birliklerinden Ayrılmış

Darbeci Askerler 'Bombalı Saldırı' Yalanıyla Birliklerinden Ayrılmış

Kars'ta FETÖ'cü askerlerin, darbe girişimi öncesi kentte bombalı saldırılar gerçekleştirileceği ihbarı alındığı yalanıyla birliklerinden ayrıldıkları ortaya çıktı

A+A-

KARS(AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanılığı ve Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanlığına sızmış ve komuta görevlerine gelmiş FETÖ mensuplarının, ülke yönetimini ele geçirmek için yaklaşık bir aydır yalana dayalı istihbarat hazırladığını ortaya çıkardı.

Soruşturma kapsamında uzman erbaş düzeyinde gözaltına alınan bazı askerler, verdikleri ifadelerde, komutanlarının bir aydan bu yana "bombalı saldırı yapılacak", "terör saldırları gerçekleştirilecek" gibi ifadelerle kendilerini sürekli hazır tutmaya çalıştıklarını beyan etti.

"Şehre geldiğimizde bir şeyin olmadığını gördük"
Kars'ta konuşlu 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında görev yapan uzman çavuş F.E, ifadesi darbe amacıyla birlikten çıktıklarını bilmediklerini, kendilerine "teröristlerin şehir merkezinde bombalı saldırı yapacağının ve önlem alacaklarının" söylendiğini ileri sürerek, şöyle konuştu:

"Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'da, 'bombalı araçlarla saldırı olacağı' söylendi. Bu kapsamda bizler de İl Emniyet Müdürlüğü, Valilik, Belediye, MİT binaları önünde güvelik önlemi almak için zırhlı araçlarla tugaydan çıktık ama şehir merkezine geldiğimizde öyle bir şeyin olmadığını öğrendik." şeklinde ifade verdi.

"Darbenin olduğunu halktan öğrendik"
Uzman çavuş R.T ise ifadesinde şunları kaydetti:

"Bombalı araçlarla şehrine belirli noktalarında teröristlerce saldır düzenleceği ihbarı aldık, bu tarz saldırıların olacağı tugayda konuşuluyordu, hatta tugaya teröristlerin sızabileceği bile ifade ediliyordu. Biz tugaydan bombalı ve terör saldırıların yapılacak denilen yerlerde güvenlik önlemleri almak için çıktık ancak Emniyet Müdürlüğü önüne geldiğimizde karşımızda polis ve halkı gördük, ilk başta ne olduğunu anlamadık. Vatandaşlar bizlere 'siz ne yapıyorsunuz darbe yapıyorsunuz, geri çekilin' deyince ne olduğunu anlamaya çalışıyorduk."

Olayın gerçek yüzünü öğrendikten sonra geri dönmek istediğini anlatan R.T, "Halk bize haberleri gösteriyordu, darbe olduğunu ifade ediyorlardı, biz böyle olduğunu bilmiyorduk. Halk zırhlı araçların önüne atlıyor ne yapacağımızı bilmiyorduk." dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler