1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Depreme Benzeyen Bir Devrim Sonrası Yaşıyoruz
Depreme Benzeyen Bir Devrim Sonrası Yaşıyoruz

Depreme Benzeyen Bir Devrim Sonrası Yaşıyoruz

Tunus Nahda Hareketi Lideri Gannuşi, "Depreme benzeyen bir devrim sonrasını yaşıyoruz. Böyle durumlarda sürekli değişen bir durum devam eder ve son şeklini alamaz." dedi.

A+A-

Tunus'ta Nahda Hareketi’nin İslami dava faaliyetleri ile siyasi parti faaliyetlerini birbirinden ayırmayı tüm boyutlarıyla tartışacağı 10'uncu Genel Kongresi bugün başlıyor.

Üç gün sürecek kongre öncesi AA muhabirine açıklamalarda bulunan Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi, "Siyasi partinin dini alanda vesayet sağlamasının bir yararının olmayacağından bahsediyoruz. Dini alanın da siyasetle ilişkili olmasının bir faydası olmayacaktır." ifadesini kullandı.

Gannuşi bu konuda şunları söyledi:

"Bizler dini ilkelerden kopmuş bir siyaset istemiyoruz. Bilakis maksatlar, İslami değerler ve motiflerle birlikte bir siyaset istiyoruz. Biz bu konuda 'ayırma' değil 'farklı özellik', 'temayüz' ve 'uzmanlık' sözcüklerini kullanmayı tercih ediyoruz."

"Tunus bizim için yönetmekten daha değerlidir"
Gannuşi, "Yönetmek, ölümüne yönetmek otoritede kalmak değildir. Bizler yönetimden ülkenin yararına olanı, demokratik dönüşüme faydalı olanı alıyoruz. Bizim yönetimde kalmamız demokratik gidişatı tehdit ettiğinde ‘Tunus bizim için yönetmekten daha değerlidir’ deriz." ifadeleriyle Nahda’nın parlamentodaki üstünlüğüne rağmen hükümetin başına geçmek istenmemesinin gerekçesine açıklık getirdi.

-Depreme benzeyen bir 'devrim sonrası' -
Gannuşi Tunus’ta yaşanan devrim sonrası dönemi ise depreme benzeterek, "Bizler ülkeyi istikrarı ve demokrasinin devamını düşünüyoruz. Bizler içinden geçtiğimiz geçiş sürecinin tamamen bilincindeyiz. Bu dönemlerde daha çok kırılgan ve karışıklık oluşur. Siyasi güçlerde dağılma yaşanır. Çünkü depreme benzeyen bir devrim sonrasını yaşıyoruz. Böyle durumlarda nasıl topoğrafik yapıda değişiklikler oluşur böylece sürekli kayan ve değişen bir durum devam eder ve son şeklini alamaz." değerlendirmesinde bulundu.

-"Türkiye’deki AK Parti kongresine katılmaktan mahrum olduk" -
Nahda Hareketi Partisi ile AK Parti'nin genel kongrelerinin aynı günlerde yapılmasıyla ilgili olarak da Gannuşi, "Daha önceki kongrelere katılmıştım ancak kongrelerin aynı günlere denk gelmesi bizi AK Parti kongresine katılmaktan mahrum etti. Ancak Cumhurbaşkanı’nın bir danışmanı buradaki kongreye katılacak." açıklamasında bulundu.

Muhabir: Adil es-Sabiti/Hamdi Yıldız

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler