1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Derinkuyu Çiftçisine "Mildiyö" Uyarısı
Derinkuyu Çiftçisine Mildiyö Uyarısı

Derinkuyu Çiftçisine "Mildiyö" Uyarısı

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde çiftçiler, son dönemdeki yoğun yağışların ekili sebze ürünlerinde “mildiyö” hastalığına neden olabileceği konusunda uyarıldı.

A+A-

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde çiftçiler, son dönemdeki yoğun yağışların ekili sebze ürünlerinde “mildiyö” hastalığına neden olabileceği konusunda uyarıldı.

Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Ömer Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, son dönemde beklenilenin üzerinde görülen sağanak yağışların bölgede en çok yetiştirilen ürünlerden patates ve fasulyeyi tehdit ettiğini dile getirdi.

Yağışın fazla olmasının, kökü yüzeye yakın ürünlerde çürümeye neden olabileceğini kaydeden Yılmaz, “Geçen yıl patateste görülen mildiyö hastalığı nedeniyle üreticilerimiz sıkıntılı bir süreç yaşamıştı. Aynı sorunun tekrar etmemesi için çifçilerimiz mahsullerini kontrol ederek gerekli önlemi derhal almalıdır.” diye konuştu.

Yılmaz, ilçedeki ekili arazilerde Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerince inceleme çalışmalarına başlandığını kaydetti.
 

Önceki ve Sonraki Haberler