1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Derinkuyu'da Patates Sökümüne Başlandı
Derinkuyuda Patates Sökümüne Başlandı

Derinkuyu'da Patates Sökümüne Başlandı

Türkiye'nin önemli patates üretim merkezlerinden Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde, yaklaşık 20 bin dekar patates ekili alanda hasat başladı.

A+A-

NEVŞEHİR (AA) - Türkiye'nin önemli patates üretim merkezlerinden Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde, yaklaşık 20 bin dekar patates ekili alanda hasat başladı.

Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Ömer Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 120 bin ton rekolte beklendiğini ancak ülke genelindeki ihtiyaç fazlası ekim nedeniyle tarladan satış fiyatının düşük olduğunu kaydetti.

Üreticinin mağdur olmaması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından daha fazla ihracat için talepte bulunduklarını belirten Yılmaz, "Bölgemizdeki çiftçilerin en önemli geçim kaynağı olan patates şu anda maliyetinin altında satılıyor. Üreticinin mağdur olmaması için ihracat ve teşvik talebinde bulunuyoruz." dedi.

Patatesin kilogram maliyetinin 40 kuruş olduğunu savunan Yılmaz, sökülen ilk ürünlerin tarladan kilogramı 20 kuruştan satıldığını, bu durumun üretici mağduriyetine neden olduğunu söyledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler