1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Doğup Büyüdüğü Tarihi Kulenin Bekçiliğini Yapıyor
Doğup Büyüdüğü Tarihi Kulenin Bekçiliğini Yapıyor

Doğup Büyüdüğü Tarihi Kulenin Bekçiliğini Yapıyor

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde yaşayan 66 yaşındaki Zekeriya Çetin, doğumundan 8 yaşına yaşadığı Osmanlı döneminden kalan tarihi haberleşme ve gözetleme kulesinde definecilere karşı gönüllü bekçilik yapıyor

A+A-

KÜTAHYA (AA) - Domaniç-Tavşanlı karayolunun 4. kilometresindeki Berçin köyünde telgraf haberleşmesine geçilinceye kadar işlevini yerine getiren haberleşme ve gözetleme kulesi, taş ve ahşap mimarisiyle tarihe şahitlik ediyor.

Giriş kapısının yerden yüksek olması, gizli bölmeleri ve yer altı tünelleriyle dikkati çeken tarihi kule, ziyaretçilerden de ilgi görüyor.

Tarihi haberleşme ve gözetleme kulesinde doğup büyüyen 66 yaşındaki Zekeriya Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 62 yaşındaki eşi Hidayet Çetin ile haberleşme kulesini definecilerden koruduklarını söyledi.

"Çocukluğum kulede geçti"
Çetin, doğumundan 8 yaşına kadar kulede yaşadığını belirterek, "Binanın üçüncü katını mesken olarak kullandık. Biz burasını boşaltınca defineciler duvarlarını yıktılar, bir şey buldular mı bilmiyorum. Gelenlere mani olmaya çalışıyoruz. Buna rağmen geceleri girip içeride çeşitli aramalar ve kazılar yapıyorlar. Bu binamızın restorasyonuyla Domaniç Kaymakamımız ilgileniyor. En kısa zamanda restore edilmesini bekliyoruz." dedi.

Domaniç Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu da haberleşme kulesinde restorasyon çalışmaları yapılacağını söyledi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler