1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Doktor Kendi Yarasına İlk Müdahaleyi Yaptı
Doktor Kendi Yarasına İlk Müdahaleyi Yaptı

Doktor Kendi Yarasına İlk Müdahaleyi Yaptı

Genelkurmay Başkanlığı önünde 15 Temmuz gecesi açılan ateşle yaralanan doktor Ölçücüoğlu, "Karnımda ve bacağımda kanama olunca bir doktor olarak ilk müdahaleyi kendim yaptım ve bacağımı bandaja aldım dedi

A+A-

ANKARA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında yaralanan doktor Erkan Ölçücüoğlu, yaralarına ilk müdaheleyi kendisinin yaptığını anlatarak, "Çok şükür bu vatanda bir kanım var. İnşallah oğlum da o kanı gavura, namerde elletmez." dedi.

FETÖ'nün darbe girişimini engellemek için gittiği Genelkurmay Başkanlığı önünde helikopterden açılan ateş sonucu yaralanan Doktor Ölçücüoğlu,15 Temmuz gecesi yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Yüksek İhtisas Hastanesinde görev yapan Ölçücüğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine dayısı ve yeğeni ile Genelkurmay Başkanlığı önüne gittiklerini söyleyerek, şöyle dedi:

"Vatanımızı, milletimizi toprağımızı namerdin eline bırakmayalım diye oraya gittik. Huzurumuz kaçmasın diye oraya gittik. Gün bugündür, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı neyse onun için oraya gittik. Namusumuz vatanımız burası, onu koruyacağız. 'Öleceğiz, bu bayrak inmeyecek. Bu vatanda ezan dinmeyecek. Bu vatanı sevenler burada hep kalacak' dedik."

Genelkurmay önünde iki saat boyunca tankları engellemeye çalıştıklarını aktaran Ölçücüoğlu, bunu başardıklarını ancak helikopterden saldırıların başladığını söyledi.

Ölçücüoğlu, o anda yere yattıklarını dile getirerek, "Bacağımdan, karnımdan, omzumdan, gözümden şarapnel parçaları aldım. Baktım, etrafımda diğer bu vatanı sevenler şehit olmuştu. Kendime, 'Bu hiçbir şey, eğer bunlar öldülerse biz de öleceğiz' dedim." ifadelerini kullandı.

Kendi yarasını kendi sardı
Yaralandıktan sonra ilk müdahaleyi kendi kendine yaptığını belirten Ölçücüoğlu, şöyle devam etti:

"Karnımda ve bacağımda kanama olunca bir doktor olarak ilk müdahaleyi kendim yaptım ve bacağımı bandaja aldım. Kolumdaki yarayı sardım. Alnımdan kan geliyordu. Çok şükür bu vatanda bir kanım var. İnşallah oğlum da o kanı gavura elletmez, namerde elletmez. O bayrak inmeyecek. Biz toprağın üzerindeysek inmeyecek. Bu memleketi bu kadar çok seven insan var. Bir daha isterlerse yine gideriz."

Yaralı eşini bırakıp diğer hastalara koştu
Ölçücücoğlu'nun aynı hastanede görev yapan eşi Esin Ölçücüoğlu da, olay gecesi ailecek evde olduklarını, 8 yaşındaki oğlunun uçak seslerinden korktuğunu ifade etti.

Eşinin, oğlunun, 'Babam gitmesin, babamı vuracaklar' sözüne rağmen yola çıktığını dile getiren Ölçücüoğlu, patlama olduğunu duyunca eşini aradığını ve yaralandığını öğrendiğini ifade etti. Ölçücüoğlu, şöyle dedi:

"Eşimi ilk başta özel bir hastaneden aldık. Ambulans bekleyecek kadar vakit yoktu. Arabanın arkasında Sıhhiye'ye kadar geldik. Tam Yüksek İhtisas Hastanesine dönerken orada bir tank vardı ve yol kapalıydı. Çok endişelendik çıkamayabilirdik. O sırada yolu açmalarını istedik, bağırdık, insanlar çekilince bir araba geçecek kadar yer açıldı. Acil servisin önünde, yola kadar ambulans kuyruğu vardı. Bizi tanıyan personel koşarak geldi. Eşimi içeri aldılar. Geldiğinde durumu çok kötü değildi, şarapnel parçası bağırsaklarda görünüyordu ama fazla bir sıkıntı yoktu. O sırada eşimi bırakmak zorunda kaldım, başka hastalar vardı. Daha sonra eşimin durumunun kötüleştiğini öğrenerek yanına geldim. İç kanama geçiriyordu, apar topar ameliyata aldık. Hastanede olmasak durum daha kötü olabilirdi."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler