1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dolmabahçe Sarayı'na Ziyaretçi Akını
Dolmabahçe Sarayına Ziyaretçi Akını

Dolmabahçe Sarayı'na Ziyaretçi Akını

Milli Saraylar içerisinde en fazla ilgi gören eserlerden biri olan 160 yaşındaki Dolmabahçe Sarayı'nı, yaz aylarında ortalama günlük 3 bin 500 kişi geziyor

A+A-

İSTANBUL (AA) - Milli Saraylar'ın en gözde adreslerinden biri olan Dolmabahçe Sarayı, yaz aylarında günde ortalama 3 bin 500 kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Taşıdığı pek çok özelliğiyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çeken 160 yaşındaki Dolmabahçe Sarayı, Atatürk'ün İstanbul'daki ilk hitabını yaptığı ve vefat ettiği yer olması nedeniyle de ziyaretçiler açısından önem taşıyor.

Gerçek adı Beşiktaş Sahil Saray-ı Hümayunu olan Dolmabahçe Sarayı, 1843-1853'te yapıldı ve 1856'da hizmete açıldı. İnşaatında Avrupa saraylarından esinlenilmiş olsa da Türk mimarisinin özelliklerini yansıtan ve Tanzimat özelliklerini taşıyan sarayın iç ve dış dekorasyonunda eklektik (seçmece) bir üslup izlendi.

Yüzyıllarca kullanılan ve artık müzeleşen Topkapı Sarayı'nın mesken olarak tercih edilmemesi nedeniyle Sultan II. Mahmud döneminde daha çok biniş kasırları (günübirlik meskenler) tercih edilmeye başlandı. Sultan II. Mahmud döneminin gözde ikamet alanları arasında eski Beşiktaş ve eski Çırağan sarayları vardı. Sultan Abdülmecid döneminde ise Beşiktaş’ta bulunan eski sahil sarayının yerine Dolmabahçe Sarayı inşa edildi.

Binanın zamanla Dolmabahçe Sarayı olarak anılmasının sebebi ise inşa alanının bir kısmının doldurulmuş denizin üstünde bulunması oldu.

Atatürk, İstanbul'daki hitabını yaptı
Dolmabahçe Sarayı'nda Osmanlı Hanedanı'ndan son 6 altı padişah ve son halife olmak üzere 7 kişi yaşadı. 3 Mart 1924'te hilafetin ilgası ile Abdülmecid Efendi saraydan çıkartıldı.

Cumhuriyet döneminde ise Atatürk ve İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, İstanbul ikametlerinde sarayı kullandı.

Cumhuriyet tarihinin önemli olayları arasında Atatürk'ün İstanbul'daki ilk hitabını yapması, sarayda vefat etmesi ve vefatından sonra cenaze merasiminin burada yapılmış olması büyük önem taşıyor. Atatürk'ün vefat ettiği oda Harem Bölümü'nde 71 No'lu oda olarak bulunuyor ve ziyarete açık tutuluyor.

Havagazı ile aydınlatma İstanbul'a buradan yayıldı
Avrupa sarayları içerisinde bilinen en büyük merasim salonuna sahip olan Dolmabahçe Sarayı'ndaki "eşsiz avize" olarak adlandırılan 664 lambalı avize de Muayede Salonu'nda yer alıyor. Kristaller, Avrupa saraylarında hakim aydınlatma öğesi iken, Dolmabahçe Sarayı'nın merdivenlerinde ilk defa dekorasyon amacıyla kullanıldı.

Sarayda ilk defa havagazı ile aydınlatma kullanılırken, burada başlayan ilk uygulama zamanla Beşiktaş'a oradan da İstanbul'un belli semtlerine yayıldı.

Fransız Gaveau imalatı Camlı Köşk'teki kristal piyano da nadirliği ile ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Abdülaziz’in tahtan indirildiği gece kaldığı yatak odasının restorasyonu bitirilecek
Dolmabahçe Sarayı güzergahı üzerinde tüm oda ve salonlar, restorasyon veya temizlik olmadığı sürece açık tutuluyor. Ancak güzergah üzerinde olamayan odalar özel izin ile gezdiriliyor.

Restorasyon çalışmaları biten oda ve salonlar ziyarete açılırken, Harem bölümünde Sultan Abdülaziz’in tahttan indirildiği gece kaldığı yatak odası da yakın zamanda restorasyonu bitirilerek saray güzergahına yeni bir oda olarak kazandırılacak.

Yaz aylarında günlük 3 bin 500 kişi geziyor
Dolmabahçe Sarayı'nı yoğun dönem olan yaz aylarında ortalama günlük 3 bin 500 kişi gezerken, bu sayı kış aylarında ortalama bin 500 civarında kalıyor. Genellikle okulların açık olduğu dönemde sadece bin öğrenci, sarayda Atatürk’ün kullandığı bölümler başta olmak üzere önemli oda ve salonları ziyaret ediyor ve yaklaşık 20 dakikalık bir tur yapıyor.

Müzeler haftasında 8 bin ziyaretçilik bir rekor kayıtlara geçerken, 10 Kasım 2013 Pazar günü sarayı 25 bin civarında kişi ziyaret etti. 10 Kasımlarda Atatürk’ün odaları ücretsiz gezilebiliyor.

Türk ziyaretçiler Atatürk'ün kullandığı odaları görmek istiyor
Dolmabahçe Sarayı 2015'te 640 bini yabancı olmak üzere 937 bin, bu yılın ilk 5 ayında da 113 bini yabancı olmak üzere 230 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Sarayda yerli ve yabancı ziyaretçilerin sayısı arasında büyük bir fark bulunmazken, hafta içi yabancı turist sayısında artış görülüyor. Hafta sonu öğleden sonra yerli ziyaretçi sayısı yabancı ziyaretçiyi geçebiliyor. Türk ziyaretçiler çoğunlukla Atatürk'ün kullandığı odaları görmek istiyor.

Muhabir: ANDAÇ HONGUR

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler