1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. "Dünya Basını 15 Temmuz'u Görmezden Geldi"
"Dünya Basını 15 Temmuz'u Görmezden Geldi"

"Dünya Basını 15 Temmuz'u Görmezden Geldi"

Dünya Gazeteciler Federasyonu Başkanı Demir:- "Bu saldırının gazetelerde gerekli yeri bulması gerekiyordu. Bu yönüyle Avrupa ve dünya basını gerekli ilgiyi göstermedi"- "Türk dünyasının basını 15 Temmuz hain saldırısıyla ilgili gerekli tepkiyi o zaman da

A+A-

NİĞDE (AA) - MUHAMMED YASİR AYDOĞAN - Dünya Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin "Bu saldırının gazetelerde gerekli yeri bulması gerekiyordu. Bu yönüyle Avrupa ve dünya basını gerekli ilgiyi göstermedi." dedi.

Şehit Ömer Halisdemir anısına düzenlenen Türk Dünyası 1. Belgesel Film Festivali'nin Niğde etkinlikleri için kente gelen Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FETÖ'nün hain saldırısının Türkiye'de olduğu gibi Türk dünyasında da büyük yankı uyandırdığını söyledi. Demir, "15 Temmuz akşamı olay duyulduktan sonra Türk dünyasının farklı yörelerindeki üyelerimiz kaygı içerisinde 'Türkiye'de ne oluyor, olay nedir?' şeklinde telefonlar açmaya başladı. Bilindiği gibi, Türkiye'nin öksürmesi, Türk dünyasının hasta olmasına vesile oluyor. Türk dünyasının Türkiye'ye ilgisi böyle." diye konuştu.

Türk dünyası medyasının, 15 Temmuz'daki hain girişimi nefretle ve şiddetle kınadığının altını çizen Demir, şunları kaydetti:

"Ne yazık ki Batı ve dünyanın çeşitli yerlerinde egemen güçlerin hakim olduğu basın, bunu görmezden geldi. Hatta çoğu zaman teşvik eder manasında kullandı. Bu olay, tabii ki Türk ve dünya demokrasisi açısından bir utanç vesilesi. Burada mevcut iktidara, seçilmiş reise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve halkın iradesine fiili bir saldırı var. Bu saldırının gazetelerde gerekli yeri bulması gerekiyordu. Bu yönüyle Avrupa ve dünya basını gerekli ilgiyi göstermedi. Ben rahatlıkla şunu söyleyebilirim, Türk dünyasının basını 15 Temmuz hain saldırısıyla ilgili gerekli tepkiyi o zaman da gösterdi şimdi de gösteriyor. Türk dünyası basını, Cumhurbaşkanımızın, Türkiye Cumhuriyetinin yanında yer almıştır hala da yanında yer almaya devam ediyor."

Dünya Gazeteciler Federasyonunun kurulma amacının, Türk dünyası gazetecilerini tek çatı altında toplamak olduğunu belirten Demir, Türk Dünyası Gazeteciler Şurası'nın ikincisini gerçekleştirdiklerini, üçüncü ve dördüncü şurayı da yapacaklarını söyledi.

Demir, "Bu şuraların ardından 5. olarak Ankara'da Türk Dünyası Gazeteciler Kurultayı'nı yapmak istiyoruz. Türk dünyası coğrafyasındaki en yakınından en ücra köşesindekine kadar tüm gazetecileri bir araya getireceğiz." dedi.

Yaptıkları çalışmalara değinen Demir amaçlarını, "Ana maksadımız; dünyayı Türk'ün gözüyle okuyabilmek,Türk coğrafyasında yaşanan olumlu ya da olumsuz olayları objektif olarak Türk dünyasına ve dünyaya aktarabilmek. Çağımız, iletişim ve enformasyon çağı. Bu çağda Türk dünyasının haberlerini sağlıklı ellerle ve kanallar vasıtasıyla yaymak." şeklinde anlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler