1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Dünya Mimarlık Günü
Dünya Mimarlık Günü

Dünya Mimarlık Günü

Eskişehir Valisi Azmi Çelik, Dünya Mimarlık Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

A+A-

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Azmi Çelik, Dünya Mimarlık Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Çelik, mesajında, Birleşmiş Milletler tarafından her yıl ekim ayının ilk pazartesi gününün "Dünya Mimarlık Günü" olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Dünya Mimarlık Günü ile mimarlığın incelik ve güzelliklerinin toplumun gündemine getirilmesi ile farkındalık oluşturulmasının amaçladığını belirten Çelik, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemizin muhtelif bölgelerinde olduğu gibi Eskişehir olarak tarihsel birikim ve mimari kimlik değeri taşıyan kültürel değerlere çokça sahip bulunmaktayız. Gelişen ve değişen bilgi ve teknoloji ile toplumsal ihtiyaçlar ve yapı sektöründeki gelişmeler göz önünde bulundurularak, sanatsal özünden uzaklaşmadan, tasarım ve uygulamada bütünlüğün sağlanması mimarlık mesleğinin gereğidir. Yaşam kalitesini yükseltecek güzel yerleşim yerleri oluşturmak ve tarihi dokuyu korumak ülke olarak hepimizin görevidir. Yaşanabilir mekanlar inşa etmek, var olan yapıları yenilemek, geçmişin kültürel ve tarihi değerlerini koruyarak planlama ve tasarımda bulunmak mimarlar ve ilgili diğer teknik elemanların çabaları ile sağlanabilmektedir. Mimarlığın dünya ve insanlık için öneminin algılandığı bu anlamlı gün vesilesiyle tüm mimarlarımızın çalışmalarında sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir yaşam dileğiyle, sevgi ve saygılar sunarım."

Önceki ve Sonraki Haberler