1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ecb'den Yeni Karar Beklenmiyor
Ecb'den Yeni Karar Beklenmiyor

Ecb'den Yeni Karar Beklenmiyor

Avrupa Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantısında yeni bir karar açıklanması beklenmezken, alınan kararların hala gerekli olduğuna ve enflasyon dinamiklerine vurgu yapılması öngörülüyor

A+A-

FRANKFURT (AA) - Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi, yarın Frankfurt’ta toplanacak. Toplantının ardından bankanın faiz kararları açıklanacak. ECB Başkanı Mario Draghi de alınan kararlara ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.

Toplantıda ECB'nin, faizleri değiştirmesi ve parasal genişleme programına ilişkin yeni bir tedbir planı açıklaması öngörülmezken, enflasyon dinamiklerine vurgu yapması bekleniyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Avro Bölgesi'nde ekonomik güven yükselirken, işsizlik de yavaş yavaş düşüyor. Avro Bölgesi'nden gelen son veriler, ekonomik genişlemenin giderek daha güçlü ve geniş tabanlı olmasına karşın fiyatlardaki gelişmelerde sürdürülebilir bir artış olmadığını ortaya koydu.

Draghi’nin enflasyon kriterleri

ECB Başkanı Mario Draghi, en alt noktalardan yükselmeye başladığından bu yana enflasyon konusunda temkinli davranıyor.

Draghi, halihazırda enflasyonda sürekli bir düzeltmenin onaylanması için 4 kriter belirlemiş durumda. Söz konusu kriterler "manşet enflasyonun orta vadede yüzde 2'nin altında ancak yüzde 2’ye yakın seviyede yoluna girmesi", "enflasyonun dayanıklı olması ve bu seviyelerde yeterli güvenle istikrara kavuşması", "enflasyonun kendi kendini sürdürmesi, yani para politikasının azalan desteğiyle bile yörüngesini koruması" ve "ölçünün herhangi bir Avro Bölgesi ülkesinin enflasyonu değil, Avro Bölgesi'nin enflasyonu olması" olarak sıralanıyor.

"ECB herhangi bir değişiklik yapmayacak"

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan ING Group Avro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden-Houte, ECB'nin, bu haftaki toplantısında, herhangi bir değişiklik yapmayacağını, parasal genişlemeye eylül ayına kadar devam edeceğini, parasal genişlemeyi bitirmeden önce de herhangi bir faiz artırımı yapmasının beklenmediğini söyledi.

Houte, bu haftaki toplantının önemli bir denge hareketi olacağını ifade ederek, bir taraftan ekonominin beklenenden iyi bir performans sergilediğini, diğer taraftan enflasyonun düşük seviyelerde kaldığını kaydetti.

Berenberg Ekonomisti Florian Hense de ECB'nin, avroyu dizginlemeye çalıştığından dolayı şu an için politikasında bir değişiklik olmayacağını kaydetti.

Hense, Draghi'nin büyümeye ilişkin olarak iyimser söylemler kullanacağını ancak enflasyon yükselmediği sürece parasal genişlemeden çıkmak için bir sebep olmadığını vurgulamasını beklediğini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler