1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Efes-2016 İlklere Sahne Oluyor
Efes-2016 İlklere Sahne Oluyor

Efes-2016 İlklere Sahne Oluyor

İzmir'in Seferihisar ilçesinde düzenlenen Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı bir çok ilke de sahne oluyor

A+A-

İzmir'in Seferihisar ilçesinde düzenlenen Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nın fiili atışlı bölümü, başarıyla tamamlandı.

Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gerçekleştirilen tatbikatı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve tüm kuvvet komutanlarının yanı sıra Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Abdulrahman Saleh Al Bunyan, Katar Genelkurmay Başkanı Ghanim bin Shaheen Al-Ghanim, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Viktor Muzhenko, Polonya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatol Wojtan, ABD Avrupa Kara Kuvvetleri Komutanı Ben Hodges, Japonya Kara Kuvvetleri Komutanı Kiyofumi Iwata ve Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Raheel Sharif'in de aralarında bulunduğu 79 ülkeden 255 seçkin gözlemci ve temsilci takip etti.

Dost ve müttefik ülkeler Almanya, ABD, Azerbaycan, İngiltere, Katar, Pakistan, Polonya ve Suudi Arabistan'dan 900 yabancı askeri personelin de yer aldığı, yaklaşık 7 bin 500 personelin görev yaptığı tatbikatta, senaryo gereği dün gece icra edilen bölümü takiben Sikorsky S-70 tipi helikopterler roketatarları belirlenen yere taşıdı.

Çıkarma gemileriyle getirilen personel, tanklar eşliğinde karaya çıkarak belirlenen hedefleri vurdu.

Yaralanan personelin helikopterle seyyar sahra hastanesine götürülmesinin ardından, Suudi Arabistan'a ait iki F-15 uçağının katılımıyla müttefik hava gücü, amfibi hücum harekatına destek verdi.

Havan ve topçu birliklerinin yanı sıra milli taarruz helikopteri ATAK'ın da aralarında yer aldığı helikopterler, uçak ve denizdeki gemilerden belirlenen hedeflere atışlar, başarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye, Polonya, Katar, Suudi Arabistan ve Azerbaycan'dan beş keskin nişancının hedeflerini vurduğu tatbikatta, "hibrit" olarak adlandırılan terörist unsurlara meskun mahalde müdahale edildi.

Düşman topçusu tarafından kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer kirlenmeye maruz bırakılan bölgenin temizlendiği tatbikatın fiili atışlı bölümü, hedeflerin ele geçirilmesiyle başarıyla tamamlandı.

Tatbikatta ön plana çıkanlar
Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nın ön plana çıkan özellikleri ise şöyle sıralandı:

İlk kez uluslararası katılımla gerçekleştirilen tatbikatta ilk kez milli taarruz helikopteri ATAK tatbikatta atış yaptı. MİLGEM projesi kapsamında yapılan TCG Heybeliada korveti, tatbikatta yer aldı. Tatbikat alanı, ilk kez milli savunma sanayi firmalarına açıldı. Milli insansız hava araçları Bayraktar TB2 ve Karayel de görüntü istihbaratı desteğiyle tatbikatta yerini aldı. Sivil unsurların da katıldığı tatbikatta Anadolu Ajansı ve TRT'nin de aralarında bulunduğu 17 kamu kurum ve kuruluşu ile sivil toplum kuruluşundan temsilciler görev aldı.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler