1. HABERLER

  2. ADS

  3. Elektronik Sigara Satışı
Elektronik Sigara Satışı

Elektronik Sigara Satışı

Elektronik Sigara Satışı

A+A-

Zararları konusunda hepimizin hem fikir olduğu sigara tartışmasız vücuda oldukça zararlı olarak bilinen bir maddedir. Sigaranın sağlığa olan ciddi zararları konusunda kimse aksi bir iddiada bulunabilecek durumda değildir. Normal sigaranın zararlarından yola çıkarak hem bun zararların etkisinden bir nebze olsun korunmak ve sigara bağımlılığından bir ölçüde kurtulmak hem de bu işten ticaret yapmak için elektronik sigar satışı piyasaya sunulmuştur.

Oldukça tartışma konusu olan ve hala olmakta olan bu cihazın hem kullanımı hem de satışı konusunda tartışmalar had safhadadır. Farklı kesimlerce bu cihazı savunanlar olduğu gibi satışın yasaklanmasını isteyen kesimlerde çoğunluktadır.

Neden Elektronik Sigara Cihazından Rahatsızlık Duyulmaktadır?

Bu konuda çok farklı kesimler kendilerince nedenlerden dolayı bu cihazın satışının yasaklanması konusunda aynı görüş içerisindedirler. Bu açıdan bu tartışmalardan yola çıkılarak bazı ülkelerde bu cihazın satışı serbest bırakılırken bazı ülkelerde de satışı yasaklanmaktadır. Bu cihazın satışından kimler rahatsızlık duyuyor bakalım isterseniz;

Bazı Ülkeler

Bazı ülkeler bu cihaz hakkında araştırmalar yaparak çok yönlü zararlarının olduğunun kanısındadırlar. Hem sağlık açısından normal sigaradaki gibi olmasa da yine de vücudu tahrip edebileceği zararlarının olduğu kanısındadırlar hem de sosyal ve psikolojik açıdan özellikle çocuk ve gençlerin elektronik sigara kullanımı ile sigaraya olan ilgilerini artıracağı için yasaklanması konusunda ısrarcıdırlar.

Hekimler

Yapılan araştırmalar neticesinde sağlık çalışanları da kontrolsüz kullanımı ile bu cihazın hekim kontrolü dışında sadece sigarayı bırakmak amacı dışında kullanılmaması gerektiği konusunda görüş bütünlüğü içerisindedirler. Bu açıdan birçok doktor kişinin kendi başına bu cihazı kullanmasından yana değillerdir.

Bazı İşletmeler

Normal sigaranın satışını yapan birçok işletmen gelirlerinin azalacağı inancından yola çıkarak elektronik sigara cihazının yasaklanması konusunda fikir birliği içerisindedirler. Böylece ticari kazançları bu durumdan olumsuz etkilenmeyecektir.

Satışından Kaynaklı Sorunlar

Bu kadar tartışmaya rağmen ve bizim ülkemizde de bazı ülkeler gibi yasaklanmış olmasına rağmen elektronik sigara cihazı kullanımı birçok yerde satışı yapılmaktadır. Ülkelerinde satın alma imkanı bulamayan kişiler internet ortamından satışını gerçekleştirmektedirler ve bu da birçok sorunu beraberinde getirebilmektedir.

Bu amaçla satılan cihazların kimisi kalitesiz olabileceğinden kalitesi ürün satın alındığında cihazda kırılma, likitinde akıntı olması ve daha pek çok sorun olma riski artmaktadır. Bunun dışında özellikle müşteri temsilcisine bağlanmakta sorunlar yaşanabilir ve cihaz hakkında sorularınız cevapsız kalabilir.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler