1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emeklemeden Yüzmeyi Öğreniyorlar
Emeklemeden Yüzmeyi Öğreniyorlar

Emeklemeden Yüzmeyi Öğreniyorlar

Bursa'da açılan bir kursta, 2 aylık bebekten 5 yaşına kadar olan çocuklara özel eğitmenler eşliğinde yüzme dersi veriliyor.

A+A-

Yüzme eğitmeni Pervin Anbarcılar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklara yönelik yüzme eğitimlerinin Türkiye'de yaygınlaşmaya başladığını ve ailelerin de buna yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

İngiltere esaslı bir eğitim programı kapsamında, bebeklere yürümeden önce yüzme öğrettiklerini dile getiren Anbarcılar, çocuklarıyla kaliteli zaman geçirebilecekleri bir ortam olması dolayısıyla da ailelerin ilgi gösterdiğini anlattı.

Ailelere de eğitim verdiklerini, anne ya da babaların, çocuğunun kendi antrenörü olduğunu dile getiren Anbarcılar, "Kendi aldığımız eğitimlerimiz ve sertifikalarımız var. İngiltere onaylı belgelerimiz var. Bu belgeler olmadan bu eğitimleri veremiyoruz. Ailelerden ricam bu eğitimleri almış kişilerden çocuklarına eğitim aldırmaları. Çocuklar, bebekler için çok faydalı. Küçük yaşlarda başlamaları 2 aydan 5 yaşına kadar olan çocuklara yönelik programlarımız var. Küçük yaşlarda yüzmeye başlamaları çok önemli." dedi.

-"En küçük öğrencimiz 2 aylık" -


Çocukların suda bilinçli nefeslerini tutmalarını sağladıklarını aktaran Anbarcı, şöyle devam etti:

"Bu reflekslerini kaybetmeden bilinçli hale getirmeye çalışıyoruz. Çocukların su içinde kendi güvenliklerini sağlayabilmeleri önemli bizim için. Sırt üstü pozisyonda yatışlarını sağlamak ve 3-5 yaş grubu için yüzmenin temelini oluşturmak da amacımız. En küçük öğrencimiz 2 aylık. Eğitimleri 3 kur şeklinde yapıyoruz. Üçüncü kurun sonunda kendi başlarına yüzen çocuklarımız var. Onun dışında 13 aydan 3 yaşına kadar ve 3 yaştan 5 yaşına kadar olan gruplarımız var. 3-5 yaştaki grupta tamamen yüzmeye geçen çok sayıda öğrencimiz var. Su yüzeyinde yıldız pozisyonu dediğimiz yüz üstü yatan öğrencilerimiz bulunuyor. Mutlaka öğrenciler anne ya da baba eşliğinde bu eğitimleri alıyorlar. Kesinlikle çocuğu tek başına suya almıyoruz. "

Muhabir: İSMAİL ERSAN

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler