1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 'En Büyük Vazife, Kalbimizin Semasına Kur'an-ı Kerim'i Yeniden İndirmektir'
En Büyük Vazife, Kalbimizin Semasına Kuran-ı Kerimi Yeniden İndirmektir

'En Büyük Vazife, Kalbimizin Semasına Kur'an-ı Kerim'i Yeniden İndirmektir'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kadir Gecesi'nde müminlere düşen en büyük görevin, kalplerinin semasına Kur'an-ı Kerim'i yeniden indirmek olduğunu belirtti

A+A-

ANKARA (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kadir Gecesi dolayısıyla yayımladığı mesajda, Hz. Muhammed'in dilinde "evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş" olarak ifade edilen ramazan-ı şerifin son günlerine yaklaşırken, 1 Temmuz Cuma'yı 2 Temmuz Cumartesi'ye bağlayan gece, Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı Kadir Gecesi'ne bir kez daha kavuşmanın sevinç ve mutluluğunun yaşanacağını dile getirdi.

Kadir Gecesi'nin, değerini bizzat Kur’an-ı Kerim'den aldığını ve Kur'an-ı Kerim'in bu geceye müstakil bir sure tahsis ederek, gecenin en güzel biçimde tasvirini yaptığını ifade eden Görmez, her sene Allah'tan bir bağış, Peygamber'den bir armağan gibi gelen Kadir Gecesi'nin anlatıldığı Kadir suresinde üç mesaj getirildiğini bildirdi.

Bu mesajlardan ilkinin Kadir Gecesi'ni değerli kılan "yaradılış bilgisinin ders kitabı" Kur'an'ın ilk inişine şahitlik olduğunu anlatan Görmez, "Bu gece biz müminlere düşen en büyük vazife, kalbimizin semasına Kur'an-ı Kerim'i yeniden indirmektir." değerlendirmesinde bulundu.

Görmez, ikinci mesajın, her Kadir Gecesi'nin müminlere her yıl bir ömürlük fırsat sunması olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"(Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır) ayeti, Kadir Gecesi'nin bir ömürlük zamana eş değer olduğunu anlatmaktadır. Eğer şu ana kadar yaşadığımız ömrü iyi değerlendiremediysek bu gece bize bir ömre bedel imkan sunmaktadır. Bu yönüyle Kadir Gecesi diğer bütün kutlu zamanların üstünde ve önündedir; Yüce Rabbimizin insanlığa bir rahmet ve umut kapısı olarak bahşettiği mübarek bir gecedir. Bu gece, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, günahlardan arınma, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır."

Kadir suresinin üçüncü mesajının, vahiy meleği Cebrail Aleyhisselam ile Allah'ın meleklerinin Kadir Gecesi'nde yeryüzüne selam ve esenlik getirmek üzere inmeleri olduğunu vurgulayan Görmez, Kur'an'ın inişinin hürmetine yaşanan bu hadisenin, Allah'ın müminlere çok büyük bir ikramı, ihsanı ve lütfu olarak her sene tekerrür ettiğini belirtti.

Terör ve cinayet şebekelerinin İstanbul'da tüm insanlığı bir kez daha canevinden vurmaya kalkıştığını ifade eden Görmez, terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa diledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler