1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan Ve Yıldırım Johnson'ı Kabul Etti
Erdoğan Ve Yıldırım Johnsonı Kabul Etti

Erdoğan Ve Yıldırım Johnson'ı Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ı ayrı ayrı kabul etti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson'ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, 50 dakika sürdü.

-Yıldırım kabul etti -
Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile görüşmesinde, İngiltere'nin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından gösterdiği güçlü dayanışmayı takdirle karşıladığını belirtti.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Çankaya Köşkü'ndeki kabulde, Yıldırım, İngiltere'nin, Türkiye'nin önemli müttefiklerinden biri olduğunu ifade etti.

Yıldırım görüşmede, gerek Dışişleri Bakanı Johnson'un gerekse İngiltere hükümetinin, FETÖ'nün yönlendirmesiyle vuku bulan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gösterdiği güçlü dayanışmayı takdirle karşıladığını dile getirdi.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) Sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Alan Duncan'ın, darbe girişiminin hemen ertesinde Türkiye'yi ziyaret etmesini önemsediğini belirten Yıldırım, Türkiye'nin İngiltere ile her alanda ilişkileri geliştirmeye ve üst düzeyli diyaloğu sürdürmeye önem verdiğini ifade etti.

"Türkiye'yi en önemli müttefiklerden biri olarak görüyoruz"
Dışişleri Bakanı Johnson da görüşmede, İngiltere'nin Türkiye'yi en önemli müttefik ve ortaklarından biri olarak gördüğünü belirtti.

İngiltere'nin ilk andan itibaren demokratik kurumların arkasında olduğunu güçlü bir şekilde ortaya koyduğunu dile getiren Johnson, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Görüşmede, ikili konuların yanı sıra terörle mücadele ve başta Suriye ile Irak olmak üzere bölgesel gelişmeler de ele alındı.

Muhabir: Sinan Uslu

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler