1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Erdoğan'ın Örnek Gösterdiği Afgan Gencin Başarı Hikayesi
Erdoğanın Örnek Gösterdiği Afgan Gencin Başarı Hikayesi

Erdoğan'ın Örnek Gösterdiği Afgan Gencin Başarı Hikayesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması'nda, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere örnek gösterdiği Afgan genç Mohammad Rahim Alimi, okuma azmi ile dikkati çekiyor

A+A-

AFYONKARAHİSAR (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması'nda, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere örnek gösterdiği Afgan genç Mohammad Rahim Alimi, tüm zorluklara rağmen çobanlıktan Türkiye'de üniversite öğrenimine uzanan okuma azmi ile dikkati çekiyor.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) sosyoloji bölümü 3. sınıf öğrencisi Alimi, hayat hikayesini AA muhabiriyle paylaştı.

Afganistan'ın Samangan şehrinde 5 çocuklu bir ailenin ikinci evladı olarak dünyaya geldiğini söyleyen Alimi, ailesinin çiftçilikle uğraştığını, çoban olan babasının parasızlıktan kendisini okula göndermediğini anlattı.

Okula gitmeyi çok istediğini vurgulayan Alimi, "Ben okumak istiyordum, babam ise çobanlık yapmamı istiyordu. Üç defa Kabil’e okumak için kaçtım. Üç ay medrese eğitimi aldım. Ardından babamı ikna ederek okula gitmeye başladım. Diğer çocuklardan yaş olarak büyük olduğum için kendimi kötü hissediyordum. Çok çalıştım. Sınıfları atlamak için yapılan sınavlardan başarıyla geçtim. Lisenin ardından üniversite sınavında yüksek puan alarak Afganistan'ın en iyi üniversitesi olan Kabil Üniversitesi'nin sosyoloji bölümünü kazandım." diye konuştu.

-"Erdoğan'ı ziyaret etmek istiyorum"


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nda öğrencilere hayat hikayesini anlatmasından duyduğu mutluluğa işaret eden Alimi, şöyle devam etti:

"Dünya lideri bir Cumhurbaşkanı’nın beni örnek olarak anlatmasından gurur duydum. Gözyaşlarımı tutamadım, çok ağladım. Bir çiftçinin oğlu ve yetim bir çobanın hikayesini onun ağzından duymak beni çok duygulandırdı. Kendimi çok şanslı ve mutlu hissettim, gurur duydum. Afganistan'da bir ağabeyim, iki kız, bir de erkek kardeşim var. Kız kardeşlerim lise son sınıfta okuyor. Erkek kardeşim ise liseyi bitirdi, üniversite sınavını kazandı. Fakat ekonomik sıkıntı yüzünden üniversiteye gidemiyor. Onların da Türkiye'de eğitim almalarına imkan sağlanmasını istiyorum. Bir de sayın Cumhurbaşkanımız kabul ederlerse ziyaret etmeyi ve elini öpmeyi istiyorum."
 

Önceki ve Sonraki Haberler