1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Ermenek'teki Maden Faciası Davası
Ermenekteki Maden Faciası Davası

Ermenek'teki Maden Faciası Davası

Karaman'ın Ermenek ilçesinde 18 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasına ilişkin davada açıklanan karara müşteki avukatları ve madenci yakınları tepki gösterdi- Faciada hayatını kaybeden Ali Haznedar'ın eşi Fadime Haznedar: - "Çocuklarıma bunu nasıl an

A+A-

Karaman'ın Ermenek ilçesinde 18 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davada çıkan karara müşteki avukatları ve madenci yakınları tepki gösterdi.

Ermenek'te 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili yargılanan tutuklu sanıklar maden ocağının sahibi Saffet Uyar ve teknik nezaretçi Ali Kurt'a, ayrı ayrı 13 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Mahkemeden çıkan kararı, madenci yakınları gözyaşlarıyla karşıladı.

Madende hayatını kaybeden Ali Haznedar'ın eşi Fadime Haznedar, kararın ardından gözyaşı döktü.

Dört çocuğunun yetim, kendisinin de dul kaldığını belirten Haznedar, "Çocuklarıma bunu nasıl anlatacağım? Kucağımdaki yavrum babasını hiç görmedi. Bizi mezara soktular. Beni buraya gömdünüz, buradan gitmeyeceğim." dedi.

Karara tepki gösteren müşteki avukatlarından Caner Durak, Ermenek Adliyesi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, kararı Yargıtaya taşıyacaklarını söyledi.

Mahkemenin verdiği cezayı çok az bulduklarına dikkati çeken Durak, "Faciada 18 işçi yerin altında hayatını kaybetmiş. Çok daha fazla kar etmek için bu işçiler ölüme sürüklendi. Sorumlular hakkında verilen ceza çok az. Bu karar madenci aileleri ve yakınlarını tatmin edememiş, verilen karar bu açıdan adaletin tecelli ettiği hükmünü taşımaz. Bu kararı kabul etmiyoruz. Hukuka aykırıdır. Olası kasttan hüküm giymesi gereken sanıklar taksirle suç işlemekten ceza almışlardır." diye konuştu.

- "İlk günkü acılar tazelendi"

Kararın, madenci yakınlarına ilk günkü acılarını tazelettiğini vurgulayan Durak, "Madenci aileleri gözyaşları ve çığlıklarla ayrıldı. Yakınlarının ölüm haberini aldıkları andaki duyguları yeniden yaşadılar. Davayı Yargıtaya götüreceğiz ve sanıkların en ağır cezayı almaları için uğraşacağız. Madenci ailelerine söz veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler