1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Erü Kalp Hastanesinde Sağlığına Kavuştu
Erü Kalp Hastanesinde Sağlığına Kavuştu

Erü Kalp Hastanesinde Sağlığına Kavuştu

Daha önce üç ilde tıkalı damarı açılmak istenen ancak başarılı olunamayan kadının kalbindeki tıkalı damar ERÜ Kalp Hastanesinde uygulanan yöntemle açıldı

A+A-

Kalp damarındaki tıkanıklığın tedavisi için 3 il gezen Karslı hasta şifayı Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Kalp Hastanesinde buldu.

ERÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ERÜ kardiyologları tarafından özel yöntemle kalp damarındaki tıkanıklık giderilen hasta sağlığına kavuştu.

Kars'ta yaşayan 56 yaşındaki Fatma Uygun, kalpte ağrı, nefes darlığı, çarpıntı ve ayakta titreme şikayetleriyle Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Hastanesine başvurdu.

Hastanede yapılan değerlendirmede hastanın kalp damarlarının tıkalı olduğu tespit edildi. Daha önce de aynı şikayetlerden dolayı, Kars, Erzurum ve İstanbul’'da bazı hastanelere giden ancak tıkalı damarı açılamayan hastanın tıkalı olan kalp damarı ERÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat Kalay tarafından uygulanan ve yaklaşık 1 saat süren özel bir yöntemle açıldı.

Hastaya yaptıkları ilk tetkiklerde kalp damarlarında tıkanıklık olduğunu belirlediklerini ifade eden Kalay, şunları kaydetti:

"Tıkanıklığa bağlı olarak, hastanın göğüs ağrısı, nefes darlığı ve kalbinde zayıflama gibi şikayetleri vardı. Buraya gelmeden önce hastamızın damarı Erzurum ve İstanbul’da birkaç merkezde açılmaya çalışılmış, fakat damar başarı olunamamış. Biz de birkaç özel yöntem uygulayarak hastanın damarını açtık. Hastamız şu anda çok iyi durumda. Normalde kalp damarları aynı taraftan girilerek açılır. Fakat bu hastamızda olduğu gibi, bazı hastalarda kalp damarının açılamadığı durumlarda özel yöntem gerekiyor. Bu özel yöntem kalbin diğer damarından girilerek damarın ters taraftan açılması. Bazı hastalarda bu yöntem gerekli olabiliyor. Normal anjiyo başarısız olan hastalarda bu yöntemle damarlar başarıyla açılabiliyor. Hastalarımızı biz bu şekilde sağlığına kavuşturuyoruz. Kars’tan gelen hastamızı da bu şekilde sağlığına kavuşturduk."

Sağlığına kavuşan Fatma Uygun da, Kars'ta iki defa anjiyo olduğunu fakat kalp damarının açılmadığını belirterek "Erzurum ve İstanbul’a 2 kez hastaneye gittim. Orada da kalp damarımı açamadılar. Son olarak tavsiye üzerine Kayseri'ye, Erciyes Üniversitesi Hastanesine geldim. Burada çok şükür damarımı açtılar. Eskiden yürüdüğüm zaman kalbimde ağrı ve ayaklarımda titreme oluyordu. Şimdi sağlığıma kavuştum, çok iyiyim. Doktorlarıma çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler