1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erü’de 4. Süt Koşusu Düzenlendi
Erü’de 4. Süt Koşusu Düzenlendi

Erü’de 4. Süt Koşusu Düzenlendi

KAYSERİ (AA) - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi tarafından "Geleneksel 4. Süt Koşusu” düzenlendi.ERÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Veterinerlik Fakültesi önünde "21...

A+A-

KAYSERİ (AA) - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi tarafından "Geleneksel 4. Süt Koşusu” düzenlendi.

ERÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Veterinerlik Fakültesi önünde "21 Mayıs Dünya Süt Günü" etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinliğe, ERÜ Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Yaşar Akar ile Doç. Dr. Feyzullah Beyaz, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan ERÜ Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeliz Yıldırım, amaçlarının süt ve süt tüketimi konusunda farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi.

Yıldırım, şunları kaydetti:

"Buradaki amacımız süt ve süt tüketimine vurgu yapıp, bu konuda farkındalık yaratmak. Mayıs ayı içerisinde Dünya Süt Günü ve obeziteyle savaş gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Obezite çok global bir problem. Bununla beraber Türkiye’de ise obezite problemi yüzde 32 olarak belirlenmiştir. Fakat bizim beslenmeyle daha derin ve ciddi problemlerimiz var. Ülkemizde hayvansal protein tüketimine ilişkin ciddi eksiklikler bulunmakta. Avrupa Birliği ve Amerika'nın çok fazla gerisindeyiz. Süt ve süt ürünleri içinde aynı şeyi söylemek mümkündür. Dolayısıyla bugün bu etkinliği düzenleyerek farkındalık yaratmak ve bir vurgu yapmak istedik."

Daha sonra süt koşusuna katılan öğrenciler, startın verilmesiyle birincilik için yarıştı. Yarışı tamamlayan tüm öğrencilere ise süt dağıtılırken, koşuda birinci olan Bekir Eralp Döngeloğlu’na altın madalya, ikinci olan Hüseyin Aksu’ya gümüş madalya, üçüncü olan Yusuf Yavuz’a ise bronz madalya verildi.

Sonuncu olan Burcu Nur Köylüoğlu’na ise Yıldırım tarafından 1 kilogram süt hediye edildi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler