1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. ERÜ'de "Dünya El Hijyeni Günü" Etkinliği
ERÜde Dünya El Hijyeni Günü Etkinliği

ERÜ'de "Dünya El Hijyeni Günü" Etkinliği

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesinde "Dünya El Hijyeni Günü" etkinliği düzenlendi.

A+A-

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesinde "Dünya El Hijyeni Günü" etkinliği düzenlendi.

Hastane Enfeksiyon Kontrol Kurulu tarafından düzenlenen etkinlikte ameliyathaneler girişine stant kuruldu.

Stantta doktorlar ile hemşireler tarafından, sağlık personeline el hijyenin önemini anlatan broşür ve dezenfektan dağıtıldı.

Etkinlik hakkında bilgi veren ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Enfeksiyon Kontrol Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, hastaneye yatan hastalarda sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyon gelişme oranının yüzde 5 ile 10 arasında değiştiğini söyledi.

Meşe, tüm dünyada sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonların önemli bir halk sağlığı problemi olarak hasta güvenliği açısından sorun teşkil ettiğini ifade etti.

Bu enfeksiyonların önlenmesinde önemli kuralın el hijyeni olduğuna dikkati çeken Meşe, şunları kaydetti:

"Bu yüzden tüm dünyada 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü olarak ilan edilmiş ve çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlanmıştır. Sağlık personeline el hijyenin önemini sadece bu özel günde değil, sürekli olarak düzenlediğimiz eğitim programlarında anlatıyoruz. Etkinliklerde bu işin farkındalığını arttırıyoruz. Zaten hastanemizde Enfeksiyon Kontrol Kurulu, 1997’de ilk olarak faaliyetlerine başlamış ve bugüne kadar faaliyetlerini geliştirerek devam ettirmiştir. Bu kurul hastanemizde sürekli eğitim vermektedir. Ayrıca el hijyeninin önemi vurgulanmakta ve bu konuya dikkat çekilmektedir. 'Temiz eller hayat kurtarır', bizim de, tüm dünyanın da el hijyenine dikkat çekmek için kullandığı slogan budur."

Etkinlik Gevher Nesibe Hastanesinin yanı sıra çocuk hastanesinde de gün boyu sürdü.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler