1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. ERÜ'de, "Prof. Dr. Şahin Yardım Vefa Günü"
ERÜde, Prof. Dr. Şahin Yardım Vefa Günü

ERÜ'de, "Prof. Dr. Şahin Yardım Vefa Günü"

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi tarafından Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı'nın kurucusu emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Şahin Yardım için "Vefa Günü" düzenlendi.

A+A-

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi tarafından Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı'nın kurucusu emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Şahin Yardım için "Vefa Günü" düzenlendi.

ERÜ'den yapılan açıklamaya göre, Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimlik Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu, Başhekim Prof. Dr. Kudret Doğru, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem Boyacı, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zerrin Özköse Şatırlar ile akademisyenler katıldı.

Prof. Dr. Adem Boyacı, açılışta yaptığı konuşmada, 1983 yılında tanıştığı Prof. Dr. Şahin Yardım’dan çok şey öğrendiklerini söyledi. Boyacı, "O zamanlar üç odamız vardı. Şu an 30 ameliyat odamız, 12 yataklı yoğun bakım ünitemiz ile ağrı kliniğimiz var ve bütün bölümlere anestezi desteği veren bir konuma geldik. Hocamızı çok seviyor ve onun açtığı yolda ilerliyoruz” dedi.

Başhekim Prof. Dr. Kudret Doğru ise Yardım’ın, 1975'ten 1990’lı yıllara kadar anesteziyoloji bilim dalının gelişmesinde üniversiteye çok büyük katkılar sağladığını söyledi.

Geçmişte küçük bir hastaneyle kurulan fakültelerinin bugün Türkiye’nin en büyük tıp fakültelerinden biri haline geldiğini vurgulayan Doğru, "Yaklaşık 310 öğretim üyesiyle 50 bin ameliyatın yapıldığı, bin 300 yataklı, 1 milyonun üzerinde hastanın ayakta, 300 bin hastanın da yatarak tedavi edildiği bir kurum haline geldik. Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı da modern bir klinik haline geldi. Bu bilim dalını kurarak bizlerin ufkunu açan, bizlerin yetişmesine vesile olan sayın hocamıza şükranlarımızı sunuyorum." diye konuştu.

Rektör Yardımcı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız da Prof. Dr. Şahin Yardım’dan çok şey öğrendiklerini vurguladı.

Yıldız, “Anestezi kliniğimiz Erciyes Üniversitesi'nde huzurun, birliğin ve bütünlüğün 41 yıldır hakim olduğu bir klinik olmuştur. Bu huzur hiçbir zaman eksilmedi. Sizin açtığınız yolda ilerleyebiliyorsak ne mutlu bize. Sizlerden hocalarımız bir şeyler öğrendi. Biz de onlardan bir şeyler öğrendik. Şimdi de asistanlarımız bizlerden bir şeyler öğreniyorlar. Bu ebediyete kadar bu şekilde devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şahin Yardım ise etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Yıllar sonra benim evimde beni ağırlamanız, sevdiklerimle beraberliğimi sağlamanız beni çok mutlu etti. Sizlere çok teşekkür ediyorum. Yetiştirdiğim, öne sürdüğüm arkadaşlar yurt içi ve yurt dışında iyi hizmetlerde bulunuyorlar. Bu da bana yeter” dedi.

Konuşmaların ardından öğretim üyeleri, Prof. Dr. Şahin Yardım ile anıları paylaştı. Daha sonra ise Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu ve Prof. Dr. Kudret Doğru, Prof. Dr. Şahin Yardım’a plaket takdim etti.

Etkinliğin ardından Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı gezildi ve burada kurulan “Prof. Dr. Şahin Yardım” köşesinin açılışı yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler