1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Erü'de Türkçe Öğretimi Sempozyumu Düzenlendi
Erü'de Türkçe Öğretimi Sempozyumu Düzenlendi

Erü'de Türkçe Öğretimi Sempozyumu Düzenlendi

KAYSERİ (AA) - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Kaşgarlı Mahmud Türkçe Öğretim Araştırma-Uygulama Merkezi (TÖMER) tarafından "1. Kaşgarlı Mahmud Yabancı...

A+A-

KAYSERİ (AA) - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Kaşgarlı Mahmud Türkçe Öğretim Araştırma-Uygulama Merkezi (TÖMER) tarafından "1. Kaşgarlı Mahmud Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sempozyumu" düzenlendi.

ERÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Sabancı Kültür Sitesi'nde düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Muhammet Güven, Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, ERSEM Müdürü Prof. Dr. Derviş Karaboğa, ERÜ TÖMER Müdürü Doç. Dr. Turgut Koçoğlu ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Koçoğlu, sempozyum hakkında bilgiler verdi.

Koçoğlu, "Dünyanın en köklü dillerinden biri olan, en geniş coğrafyada konuşulan dillerden biri olan Türkçe'nin yazılı tarih olarak, yabancı dil olarak öğretilmeye başlandığı ilk eser Divan-ü Lügat-it Türk'tür. Kaşgarlı Mahmud'tan bu yana her asırda ve geniş bir coğrafyada, Türkçe yabancı dil olarak öğretilmiştir." diye konuştu.

TDK Başkanı Kaçalin ise "Burada gerçekleştirilen toplantıda şunları biliyoruz ki, ben size şunları öğreteceğim tarafındansa, biz karşımızdakinden neler öğreniriz, o neler biliyor, tarafını açık tutmak ve onlardan istifade etmek yolunda ilerlersek çok şeyler kazanırız." dedi.

Rektör Güven de dünyanın en eski, köklü dillerinden birisinin Türkçe olduğunu belirtti.

Rektör Güven, "Günümüzde artık en fazla ilgi gören dillerden birisi Türkçe'dir. Gerçekten bu durum bizim için gurur verici, hem de kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Dünyanın en geniş coğrafyasına sahip olup dilimizi öğretmemişiz. Ama bugün bu fırsatı kaçırmamamız gerekiyor. İnşallah bu sempozyum aracılığı ile yarının Türkçe öğreticileri sizlerin aracılığıyla gerçekleşir diye ümit ediyorum. Bir gün, nasıl bizler İngilizce öğrenmeye çalışıyorsak, inşallah bütün dünya Türkçe öğrenmeye çalışır. Kaynaklar Türkçe olur. Biz rahat ederiz. Onlar zorlanırlar. Bilim dili Türkçe olur. Sanat dili, şiir dili, müzik dili Türkçe olur diye ümit ediyorum." ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Güven, TDK Başkanı Kaçalin'e plaket takdim etti.

Panellerle devam eden sempozyum, 5 Mayıs Cumartesi günü sona erecek.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler