1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Eskişehir Makine İmalat Sektöründe Yükseliyor
Eskişehir Makine İmalat Sektöründe Yükseliyor

Eskişehir Makine İmalat Sektöründe Yükseliyor

ESO Başkanı Özaydemir: - "Eskişehir makine imalat sektöründe önemli bir yükseliş yakaladı"

A+A-

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir'in makine imalat sektöründe önemli bir yükseliş yakaladığını bildirdi.

Özaydemir, yaptığı yazılı açıklamada, 8 Ağustos'ta açıklanan "Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması"nda makine imalat ve metal eşya sektörü listesinde, Eskişehir'den Eti Makina ile Alp Havacılık şirketlerinin bulunduğunu kaydetti.

Başarılarından dolayı iki firmayı da kutlayan Özaydemir, şunları belirtti:

"Başta makine olmak üzere metal eşya ve metal ana sanayinin Eskişehir'de daha da gelişeceğini düşünüyoruz çünkü şehrimizin sanayi harcında makine sektörü var. Eskişehir makine imalat sektöründe önemli bir yükseliş yakaladı. Eskişehir'de makine imalat sanayindeki gelişmelerin beraberinde il sanayi içinde önemli paya sahip diğer sektörlerin de gelişmesini sağlandı. İhracata yönelik üretim yapan, bilgi birikimine ve teknolojiye dayalı bir sanayi yapısının oluşmasına kapı aralandı. Sektörel olarak Eskişehir'de ihracatın dağılımına bakıldığında makine imalat sanayi ilk sırada. 1 milyar dolara yaklaşan ihracatı ve 35 firma ile makine imalat sanayimiz bugün dünyanın dört bir yanına ürünlerini gönderiyor. Makine imalat sanayimizin Eskişehir’deki sektörel payının ise yüzde 46,2 olduğunu görüyoruz."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler