1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Eskişehir Sanayisi İçin Güneş Ve Rüzgar Enerjisi
Eskişehir Sanayisi İçin Güneş Ve Rüzgar Enerjisi

Eskişehir Sanayisi İçin Güneş Ve Rüzgar Enerjisi

Eskişehir Sanayi Odası, yatırımcıların en büyük girdi maliyetlerinden enerjiyi ucuzlatmak amacıyla hayata geçirdiği güneş ile rüzgar enerjisi yatırım projeleri için onay bekliyor

A+A-

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Sanayi Odası (ESO), yatırımcılar için en büyük maliyet olan enerjiyi ucuzlatmak ve olası enerji açıklığını azaltmak için bir süredir gündemindeki yatırım planları için çalışma başlattı. Bu konuda yenilenebilir enerji seçeneklerini değerlendirecek oda, güneş ile rüzgar enerjisinden faydalanacak.

ESO tarafından kurulan Eskişehir Endüstriyel Enerji AŞ, 50 milyon avroluk yatırımla 50 megavat gücünde Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurmak için değerlendirme onayı, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sınırlan içinde 1 megavat gücünde güneş enerjisinden elektrik üretimine yönelik Güneş Enerji Santral (GES) projesi için de yine onay bekliyor.

Oda Başkanı Savaş Özaydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yatırımcıların girdi maliyetlerinde önemli yer tutan elektrik enerjisini ucuzlatmak amacıyla hazırladıkları güneş ile rüzgar enerjisi yatırım projeleri için onay beklediklerini söyledi.

Bu kapsamda hazırladıkları RES'in ölçüm ve projelerinin hazır olduğunu aktaran Özaydemir, sanayi odası ile 4-5 yatırımcının onay beklediğini, en büyük isteklerinin kendilerine fırsat verilmesi olduğunu kaydetti.

Eskişehir sınırlarında 50 megavat RES yatırımı yapmak üzere Elektrik Piyasası Denetleme Kurumu'na (EPDK) ön lisans başvurusu yapıldığını anlatan Özaydemir, "Henüz başvurumuz diğer başvurular ile inceleme aşamasında. Aynı bölgeye ve sahalara yapılan çoklu başvuruların Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin (TEİAŞ) Sistem Bağlantı Tahsisi İçin Yarışma Yönetmeliğine göre değerlendirilmesi bekleniyor." dedi.

Özaydemir, TEİAŞ'ın bir yarışma takvimi açıklayıp, sistem kapasite tahsisi için birim megavat kurulu güç başına fiyat teklifi usulüyle yarışma düzenleyeceğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yarışmaya katılan ve en yüksek fiyatı verenler ilgili bölgeye tahsis edilen kapasiteye ulaşıncaya kadar TEİAŞ tarafından sıralanacak ve en yüksek fiyattan başlanarak kapasite tahsisi yapılacak. Başvuru yaptığımız saha Eskişehir, Bilecik, Kütahya bölgesinde olup, toplam tahsis edilen yarışma kapasitesi 50 megavat, yapılan ön lisans başvurusu yaklaşık 900 megavattır."

Bir diğer enerji yatırımının OSB sınırları içinde 1 megavatlık GES olduğuna da değinen Özaydemir, bunun için başvuru yapıldığını ifade etti.

Eskişehir OSB'den sisteme bağlantı çağrı mektubu alındığını anlatan Özaydemir, "Proje TEDAŞ'a teslim edildi, o da onay sürecinde. Onay sürecinden sonra OSB ile sistem bağlantı ve kullanım anlaşması, yatırım teşvik başvurusu ve malzeme tedarik süreci başlayacak. Malzeme temini ve montajı ile devreye alınması planlanıyor." diye konuştu.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler