1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Eskişehir'de Ak Partili Kadınlardan Belediyeye Protesto
Eskişehirde Ak Partili Kadınlardan Belediyeye Protesto

Eskişehir'de Ak Partili Kadınlardan Belediyeye Protesto

Eskişehir'de AK Parti Odunpazarı Kadın Kolları üyeleri, tarihi Kurşunlu Külliyesi'nde çaça, tango, Hint ve modern dans gösterileri düzenlediği iddia edilen Odunpazarı Belediyesini protesto etti.

A+A-

Eskişehir'de AK Parti Odunpazarı Kadın Kolları üyeleri, tarihi Kurşunlu Külliyesi'nde çaça, tango, Hint ve modern dans gösterileri düzenlediği iddia edilen Odunpazarı Belediyesini protesto etti.

Kurşunlu Külliyesi önünde toplanan kadınlar adına konuşma yapan AK Parti Odunpazarı Kadın Kolları Başkanı Esma Çakır, külliyenin yaklaşık 600 yıldır kenti ayakta tutan manevi bir değer olduğunu kaydetti.

Odunpazarı'nın AK Partili belediye döneminde örf, adet, gelenek ve ecdada yakışır hale geldiğini ancak son yerel seçimlerde belediyenin CHP'ye geçmesiyle köhneleştirilmeye çalışıldığını söyleyen Çakır, şöyle konuştu:

"600 yıl önce Mimar Sinan'ın çırağı Çoban Mustafa Paşa tarafından yapılan ve bizim maneviyatımızı barındıran Kurşunlu Külliyesi içinde maneviyatımıza hakaret içerikli çaça, tango, Hint ve modern dans gösterileri yapılmasını istemiyoruz. Ecdadımızın arkasından hayır dua eden Odunpazarı'nın gönül dünyasını inşa eden bu kadınlar, size bir daha bizim külliyemizde, bizim camimizde İtalya'nın, Fransa'nın, İspanya'nın kültürünü getirip bizim kültürümüze dayatmanıza asla ve asla izin vermeyecek. Osmanlı'nın torunu olduğunu hisseden, ecdadını hisseden, külliyeyi manevi bir yer olarak düşünen bütün kadınlar adına söz veriyoruz. Külliye'de çaça, tango, Hint dansları istemiyoruz. Buradan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'u uyarıyoruz.''

Çakır, 18 Mayıs'ta Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonda şehit olan Eskişehirli Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Anıl Gül'ün cenazesinden bir gün sonra Odunpazarı Meydanı'nda konser verildiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın kızının Kur'an-ı Kerim tilavetiyle gerçekleştirilen sade nikah törenini günlerce eleştirenler, şehidimizin hemen arkasından konser programını gerçekleştirdiler. Herkes şehidimizin arkasından gözyaşı dökerken, bütün Eskişehir'in, bütün annelerimizin gönlü sızlarken Kazım Kurt hiçbir şey olmamış gibi bu manevi ortamda büyük bir konser verdi. Bu konser yapılırken bu tedirginliği dile getirenlere de kulak tıkadılar. Bizler bugün burada şehidimizin acısını paylaşmak üzere sizlerle bir araya geldik. Meclis'te HDP'yi destekleyen CHP zihniyeti şehidimize gösterdiği saygısızlıkla bir kere daha bunu ispatlamıştır.''

Açıklamanın ardından ellerindeki pankartlarla fotoğraf çektiren kadınlar daha sonra dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler