1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Eskişehir'de "Tabii Afet Hasar Tespit" Çalışmaları
Eskişehirde Tabii Afet Hasar Tespit Çalışmaları

Eskişehir'de "Tabii Afet Hasar Tespit" Çalışmaları

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Mahmudiye ve Beylikova ilçelerinde meydana gelen tabii afet hasar tespit çalışmaları devam ediyor

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Mahmudiye ve Beylikova i̇lçelerinde meydana gelen tabii afet hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Eskişehir'e bağlı Mahmudiye ve Beylikova ilçelerinde 29.06.2016 ve 07.07.2016 tarihlerinde dolu, sel ve fırtına meydana geldiği anımsatıldı.

İl ve İlçe Müdürlüğü ekiplerince yapılan hasar tespit çalışmalarında, Mahmudiye ilçesinde Fahriye, Topkaya, Hamidiye,Yeşilyurt, Mesudiye mahallelerinde buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği, şeker pancarı, patates, mısır, soğan, çerezlik kabak ekili alanlarda, 134 çiftçiye ait toplam 12 bin 290 dekar alan yüzde 70 ile yüzde 90 oranında zarar görüldüğü kaydedildi.

Ayrıca Beylikova ilçesinde Yalınlı, Yeniyurt, Süleymaniye mahallelerinde ise buğday, arpa, soğan, şeker pancarı, mısır, yonca, çerezlik kabak ekili alanlarda 148 çiftçiye ait toplam 7 bin dekar alanda yüzde 50 oranında zarar görüldüğü bildirildi.

Söz konusu afetlerin, Tarım Sigortaları (TARSİM) kapsamında olup, 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununun 17. maddesi gereği 2090 sayılı kanuna göre işlem yapılamayacağı, ancak yüksek oranlarda ekiliş ve ürünleri zarar gören yetiştirici ve üreticilerin kredi borçlarının ertelenmesi yönünde, ilçe hasar tespit komisyonlarınca bu yönde alınacak kararların en kısa sürede bakanlığa bildirileceği kaydedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler