1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Eskişehir'deki Orman Yangını Sonrası Yapılan Çalışmalar
Eskişehirdeki Orman Yangını Sonrası Yapılan Çalışmalar

Eskişehir'deki Orman Yangını Sonrası Yapılan Çalışmalar

Alpu ilçesinde 14 Temmuz'da çıkan ve 175 hektar ormanın zarar gördüğü yangın sonrası bölgedeki iyileştirme çalışmaları devam ediyor

A+A-

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'in Alpu ilçesinde 14 Temmuz'da çıkan ve 175 hektar ormanın zarar gördüğü yangın sonrası bölgedeki iyileştirme çalışmaları sürüyor.

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yangın sonrası zarar gören ağaçların kesilerek sahadan çıkartılmasının ardından iş makineleri toprak işleme çalışmalarına başladı.

Bölgeden sorumlu Çatacık Orman işletme Müdürü Kemal Kayıran, çalışmaları yerinde inceleyerek, işçilerle görüştü.

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, kış gelmeden fidan dikimlerine başlamak istediklerini belirterek, Eskişehir'in son yıllardaki büyük yangınlardan birini yaşadığını kaydetti.

Orman yangınlarının nedenli büyük bir felaket olduğunu bir kez daha gördüklerini dile getiren Ateş, şunları kaydetti:

"Yanan sahanın boşaltılması için ekiplerimiz hızla çalışıyor. Bir taraftan da dozerlerle örtü temizliği yapılıyor. Sahanın toprak işlemesine de başlandı. Yaklaşık 2 ay sonra tekrar ağaçlandırılmaya hazır hale gelecek. Sahaya çam türlerinin yanı sıra, yangına daha dayanıklı olan yapraklı ağaçlar ve yabani meyve veren türleri de dikeceğiz. 175 hektarlık bir alan, yaklaşık 300 bin fidan dikmeyi planlıyoruz."

İlçeye bağlı Başören Mahallesi yakınlarında 14 Temmuz'da çıkan orman yangınına 3 helikopter, 1 uçak ve çok sayıda arazöz müdahale etmişti. Yaklaşık 13 saat sonra kontrol altına alınan yangının soğutma işlemleri 3 gün sürmüştü.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler