1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Euro 2016 Fransa'daki Grev Ve Protestoların Gölgesinde Gerçekleşecek
Euro 2016 Fransadaki Grev Ve Protestoların Gölgesinde Gerçekleşecek

Euro 2016 Fransa'daki Grev Ve Protestoların Gölgesinde Gerçekleşecek

EURO 2016 organizasyonu sırasında güvenlik tehditleriyle nasıl başa çıkacağı merakla beklenen Fransa'da yaşanan grev ve protestolar,8 gün sonra başlayacak turnuva öncesi taraftarları endişelendiriyor

A+A-

Fransa, kasım ayında yaşanan ve 130 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarının şokunu atlatıp EURO 2016'nın altından kalkabilmek için güvenliği yasal ve ekonomik tedbirlerle güçlendirmeye çalışırken, sendikaların grev kararıyla sokakların çatışma alanına dönmesi, şampiyonayı takip etmesi beklenen yaklaşık 8 milyon sporseverin güvenlik ve ulaşım başta olmak üzere birçok temel ihtiyacının nasıl karşılanacağı sorusunu akıllara getirdi.

Yaklaşık 77 bin polisin görev yapmasının beklendiği şampiyonanın güvenliği için 34 milyon avroluk bütçe ayıran organizatörler, kamuoyunun yüzde 50'ye yakınının desteğini arkasına alan ve hayatı felç eden grev ve gösteriler karşısında ise çaresiz kalmış görünüyor.

Hükümetin Çalışma Yasası reformunu başkent Paris sokaklarında protesto eden ancak polisin sert müdahalesiyle karşılaşan göstericiler, söz konusu reform geri çekilmedikçe ve işçiler lehine girişimde bulunulmadıkça geri adım atmayacaklarını açıklarken, geniş çaplı grev ve sokak protestolarının, Avrupa'nın en büyük futbol organizasyonu EURO 2016'ya katılımı olumsuz etkileyebileceği iddia ediliyor.

-Eyfel Kulesi'nin çevresinde 90 bin taraftar


Bir ay sürecek şampiyona boyunca Fransa'ya yurt dışından 2 milyon taraftarın gelmesi beklenirken, başkent Paris'in simgesi Eyfel Kulesi'nin çevresinde günde yaklaşık 90 bin taraftarın toplanacağı bir "fan zone" oluşturulacak.

Devlet ve yerel yetkililer, "fan zone"ları korumak için 17 milyon avro harcayacak ve bu bölgelere güvenlik kameraları yerleştirilecek. "Fan zone"lar dışında taraftarların başka yerlerde toplanmasına izin verilmeyecek.

Maçların büyük bölümünde biletlerin tamamen satıldığı organizasyonun güvenlik bütçesi ise yüzde 15 artırıldı ve 34 milyon Avroya çıkarıldı. Şampiyona boyunca 25 bini kamu güvenliği, 10 bini Paris polis departmanı, 5 bini sınır güvenliği ve 2 bini de gösteri biriminden olmak üzere toplam 42 bin polis görev yapacak.

-İngiliz basını protestoları öne çıkarmadı


Rusya, Slovakya ve Galler ile B Grubu'nda mücadele edecek İngiltere'yi Fransa'da binlerce taraftarının desteklemesi beklenirken, İngiliz televizyonları ve gazeteleri futbolseverleri yakından ilgilendiren grev ve protesto haberlerini öne çıkarmamayı tercih etti.

Terör saldırılarının ardından Fransa'ya desteğini açıklayan ve Wembley Stadı'nda oynanan İngiltere-Fransa özel maçında konuk ekibin bayrağının renklerini stada yansıtarak ve milli marşını söyleyerek birlik mesajı veren İngiltere, organizasyonun tehlikeye girmemesi için ihtiyaç duyması halinde komşusuna her türlü istihbarat ve güvenlik desteği vereceğini bildirdi.

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler