1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Evinin Elektrik İhtiyacını Rüzgar Türbiniyle Karşılıyor
Evinin Elektrik İhtiyacını Rüzgar Türbiniyle Karşılıyor

Evinin Elektrik İhtiyacını Rüzgar Türbiniyle Karşılıyor

Kırşehir'in Kaman ilçesinde yaşayan demirci ustası Halit Öztürk, evinin bahçesine kurduğu rüzgar türbiniyle elektrik ihtiyacını karşılıyor.

A+A-

Kırşehir'in Kaman ilçesinde yaşayan demirci ustası Halit Öztürk, evinin bahçesine kurduğu rüzgar türbiniyle elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Meslek yüksekokulu makine ve açıköğretim fakültesi işletme bölümlerinden mezun olan demirci ustası olan 34 yaşındaki Öztürk, elektrik üretim sistemlerine olan merakı sayesinde kendi elektriğini üretmek için araştırma yaptı. İnternetten elektrik üretiminde rüzgar türbinlerinin nasıl kullanıldığını inceleyen Öztürk, bahçesine kurduğu rüzgar türbiniyle evinin elektrik ihtiyacını karşılamaya başladı.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rüzgar türbinlerine merak salmasıyla internetten araştırma yaptığını ve ilk olarak hava akımının fazla olması nedeniyle Çiftlikli Mahallesi'ndeki evinin çatısında rüzgar türbini oluşturduğunu belirterek, daha sonra büyük bir türbini evinin bahçesine monte ettiğini söyledi.

Buradan elde ettiği elektriği evde kullanabilmek için gerekli bağlantıları kurduğuna değinen Öztürk, şöyle konuştu:

"Evin dışına bir direk yaptırdım ve kademeli şekilde rüzgar türbini monte ettim. Sadece gecenin belli saatlerinde şehir elektriği ucuz tarifeli olduğu için elektriği buradan kullanıyorum. Diğer zamanlarda ihtiyacımızı rüzgar türbininden karşılıyorum. Kurduğum rüzgar türbininde 6 akü ve paneller var. 24 saat yetecek seviyede elektrik üretebiliyorum. Bir senedir elektriğimizi kendimiz karşılıyoruz."

Öztürk, rüzgar türbini sayesinde hiç elektrik kesintisi yaşamadığına dikkati çekerek, "İlçede elektrik kesiliyor ama biz bundan etkilenmiyoruz. Herkese öneriyorum gayet güzel, elektrikler kesilse bile hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz." dedi.

Rüzgar türbini sayesinde elektrik faturasının 3-4 liraya kadar düştüğünü vurgulayan Öztürk, komşularının kendi evlerine de böyle bir sistem kurması için yoğun talepte bulunduklarını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler