1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Fabrika İşçilerinden "Servis Aracı" Protestosu
Fabrika İşçilerinden Servis Aracı Protestosu

Fabrika İşçilerinden "Servis Aracı" Protestosu

Kırşehir'de servis araçlarına alınmadıklarını ileri süren işçiler, Ankara-Kayseri karayolunda protesto yürüyüşü yaptı

A+A-

Kırşehir'de, servis araçlarına alınmadıklarını iddia eden lastik fabrikası işçileri, protesto yürüyüşü yaptı.

Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Recep Sefer, yaklaşık bir hafta önce meydana gelen iş kazası ve devam eden toplu sözleşme görüşmeleri hakkında bilgi vermek için üye işçileri vardiya çıkışında lastik fabrikası önünde topladı. Bu sırada, fabrika önünde bekleyen servis otobüsleri, işçileri almadan hareket etti.

İşçiler, araçların kendilerini almaması üzerine durumu protesto etmek için Ankara-Kayseri karayoluna çıkarak, Kırşehir istikametine doğru yürüyüşe geçti. Polis ekipleri Ortaköy Yol Kavşağında güvenlik önlemi alarak, işçilerin önünü kesti. Bölgeye çevik kuvvet ekibi sevk edildi.

Yürüyüşün sonlandırılması için yapılan görüşmelerin olumlu sonuç vermesiyle servis otobüsleri Ortaköy Yok Kavşağına yönlendirildi. Otobüslere binen işçilerin gidecekleri yerlere bırakılmasıyla yürüyüş olay çıkmadan sonlandırıldı.

Sefer, gazetecilere yaptığı açıklamada, fabrika yönetimiyle devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması nedeniyle 22 Haziran'da grev kararı aldıklarını söyledi.

Fabrika önünde işçilere toplu sözleşme görüşmeleri ve iş kazası ile ilgili bilgi verirken otobüslerin hareket ettirilmesi ve işçilerin alınmaması üzerine yürüyüş yapıldığını ifade eden Sefer, başlangıçta protesto gibi bir niyetlerinin olmadığını dile getirdi.

Sefer, "Bizim sözleşme görüşmelerimiz var şu anda. 22 Haziran'da grev kararımız var. Süreci anlatan bir toplantı yapıyorduk. İşçi arkadaşlarımıza süreci anlatırken işveren ya da yetkilisi ya da her kimse otobüsleri şehre yönlendirince biz orada kaldık. Ondan sonra da yürüdük. Biz bir protesto yürüyüşü için çıkmadık yola. Normalde işçi arkadaşlara toplu sözleşmeyi anlatmak ve geçen hafta vefat eden arkadaşımızı anmak için kısa bir açıklama yapacaktık. Otobüsler şehre yürüyünce biz de onun ardından yürümek zorunda kaldık." dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler