1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Fetö Sanığı Sendikacılara Hapis Cezası
Fetö Sanığı Sendikacılara Hapis Cezası

Fetö Sanığı Sendikacılara Hapis Cezası

Kayseri'de "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan yargılanan, KHK ile kapatılan Aktif Eğitim-Sen üyesi 30 sanıktan 8'ine 6 yıl 3'er ay hapis cezası verildi

A+A-

KAYSERİ (AA) - Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, KHK ile kapatılan Aktif Eğitim-Sen'in eski şube başkanının da aralarında bulunduğu sendika üyesi 30 sanıktan 8'i 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Mehmet Çimencan, Ahmet Balaban, Selami Yel, İlyas Yıldırım, Zeki Yılmaz ve Ayhan Kaya ile tutuksuz yargılanan Atilla K, Sinan C, Aziz K, Erdal A, Mehmet Ç, Necmettin G, Turgay Y, Yusuf K, Abdulkadir Ç, Abdullah A, Ali T, Erhan K, Faruk Salih E, Kürşat Ali K, Levent S, Murat D, Mustafa E, Mükremin S, Nizami K, Savaş Bülent Y, Servet A, Taner Ş, Tekin B. ve Yasin E. ile avukatları hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan Aziz K, Erdal A, Mehmet Ç, Necmettin G, Turgay Y, Yusuf K, Abdulkadir Ç, Abdullah A, Ali T, Erhan K, Faruk Salih E, Kürşat Ali K, Levent S, Murat D, Mustafa E, Mükremin S, Nizami K, Savaş Bülent Y, Servet A, Taner Ş, Tekin B. ve Yasin E'nin dosyalarının, bu davadan ayrılmasına karar verdi.

Cumhuriyet savcısının mütalaasında, tutuklu sanıklar Mehmet Çimencan, Ahmet Balaban, Selami Yel, İlyas Yıldırım, Zeki Yılmaz ve Ayhan Kaya ile tutuksuz sanıklar Atilla K. ve Sinan C'nin, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılmasını istemesi üzerine mahkeme heyetince söz verilen Ayhan Kaya, Kayseri'de daha önce sendikanın başkanlığını yaptığını söyledi.

Bu görevi, getireceği prestij nedeniyle üstlendiğini savunan Kaya, sendikacılık dışında hiçbir faaliyette bulunmadığını öne sürdü. O süreçte adliye önünde yaptığı basın açıklamasına ilişkin, sendikanın genel merkezden gelen metni okuduğunu aktaran Kaya, Bank Asya'ya ise örgütün emir ve talimatıyla para yatırmadığını iddia etti.

Hakkındaki tüm iddiaları reddeden Kaya, tahliyesini ve beraatini talep etti.

Tutuksuz sanıklardan Atilla K. da Kayseri'de 2014'de bir ay sendikanın kurucu başkanlığını yaptığını söyledi. Örgüt üyeliği iddiasını reddeden Atilla K, beraatini istedi.

Kayseri Aktif Eğitim-Sen üyesi diğer sanıklar da örgütün gizli haberleşme programı "ByLock"u kullanmadıklarını, emir ve talimatla Bank Asya'ya para yatırmadıklarını kaydederek, beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, 8 sanığa "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3'er ay hapis cezası verdi. Heyet, tutuklu sanıkların tahliyesine hükmetti.

Öte yandan, Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesinde, tutuksuz sanıklar Mehmet Karaca ile Okan S'nin de ayrı dosyalardan yargılanmasına devam edildi.

Suçlamaları reddeden Karaca, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3 ay, etkin pişmanlıkta bulunan Okan S. ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, Okan S'ye verilen cezayla ilgili hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler