1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. FETÖ Üyeleri Kamudan Temizlenecek
FETÖ Üyeleri Kamudan Temizlenecek

FETÖ Üyeleri Kamudan Temizlenecek

Başbakan Yardımcısı Canikli, "Kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ üyelerinin hiçbirisi görev almayacak, var olanların da hepsi temizlenerek memuriyetlerine son verilecektir." dedi

A+A-

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yazılı açıklamasında, dün bazı medya kurumlarında yer alan haberlerde "darbe girişimi sonrası açığa alınan memur ve üst düzey kamu görevlilerinin akıbetine" ilişkin açıklamalarının doğru şekilde yansıtılmadığını belirtti.

FETÖ'nün bütün mensuplarının tasfiye edilmesi konusunda ne şahsında ne de hükümette hiçbir tereddüt bulunmadığını vurgulayan Canikli, Türkiye’nin geleceğine, halkın kendi kendini yönetmesine, huzuruna ve emniyetine yönelik kastın karşılıksız kalmayacağını, bunun sorumlularının yargı önünde hesap vereceğinin tereddütsüz şekilde, defalarca ifade edildiğini aktardı.

Nurettin Canikli, FETÖ üyesi olan her kademedeki memurun tamamının hem memuriyetten uzaklaştırılması hem de yasaların öngördüğü en ağır cezaya çarptırılmasının hukukun gereği olduğunu bildirdi.

Canikli, şunları kaydetti:

"FETÖ’nün silahlı ya da silahsız militanlarının kamu hizmetinde barınması, var olması hiçbir şart altında mümkün olmayacaktır. Söz konusu örgütün her bir üyesi yaptıkları hain girişimin bedelini elbette ödeyeceklerdir. FETÖ bağlantısı nedeniyle açığa alınanlardan, yönetici pozisyonunda olanlar, doğrudan veya dolaylı örgüte üye olanlar, herhangi bir şekilde örgüte destek olanlar, aktif olarak örgüt faaliyetlerine katılanlar ve diğer militanlar tamamen tasfiye edilecektir. Bunların tamamı hem memuriyetten atılacak hem de en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ üyelerinin hiçbirisi görev almayacak, var olanların da hepsi temizlenerek memuriyetlerine son verilecektir. Ancak FETÖ ile geçmişte bir şekilde bağlantı kurmuş, daha sonra özellikle de 17-25 Aralık olaylarından sonra örgütle bağlantısını koparmış, hiçbir suça bulaşmamış ve örgüt içerisinde bir eyleme karışmamış olan alt düzeydeki memurların yakın takibine yönelik bir mekanizma oluşturulması düşünülmektedir."

Başbakan Yardımcısı Canikli, Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi, bugün ve yarın da terör örgütü elebaşları ve militanlarına karşı mücadelesinin tereddütsüz ve kapsamlı bir şekilde süreceğine işaret ederek, "Devletimizin her kademesinden bu örgütle bağlantılı her haini tek tek tasfiye edeceğiz. Şehitlerimizin ve yaralılarımızın kanının her bir damlasının hesabı sorulacaktır. Bu milletin bekasına ve canına kastedenler bunun hesabını vereceklerdir." ifadelerini kullandı.
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler