1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fetö'nün Darbe Girişimine İlişkin Soruşturma
Fetönün Darbe Girişimine İlişkin Soruşturma

Fetö'nün Darbe Girişimine İlişkin Soruşturma

Eskişehir'de darbe girişiminin ardından bin 45 şüpheli hakkında soruşturma açıldı

A+A-

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından bin 45 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz'daki anayasal düzene karşı darbe girişimi sonrasında kent merkezi ve ilçelerindeki cumhuriyet başsavcılıklarınca bin 45 şüpheli hakkında soruşturma açıldığı bildirildi.

Açıklamada, 7 Eylül itibarıyla haklarında soruşturma başlatılan bin 45 şüpheliden, 16 hakim ve savcı, bir hakim-savcı adayı, 3 askeri hakim, 2 vali yardımcısı, 2 kaymakam ile biri tuğgeneral, biri tümgeneral 6 askeri personel, 9 avukat, 59 emniyet görevlisi, biri profesör 6 akademik personel, 4 adliye personeli, 2 ceza infaz kurumu personeli, çeşitli kurumlarda görevli ve çeşitli unvanlardaki 30 kamu personeli ile 56'sı sivil 196'sının tutuklandığı belirtildi.

Adli makamlara sevk edilen 566 şüpheli hakkında adli kontrol kararı, 3 zanlı hakkında da yakalama kararı çıkarıldığı kaydedilen açıklamada, 7 şüphelinin ise ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı ifade edildi.

Açıklamada 38 şüphelinin halen gözaltında olduğu aktarılarak, başka illerdeki cumhuriyet başsavcılıklarınca yürütülen soruşturmalar kapsamında da 21 zanlının Eskişehir H tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunduğu bildirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler