1. HABERLER

  2. ADS

  3. Fındık Üreticisinin Bu Yıl Da Beklentisi Büyük
Fındık Üreticisinin Bu Yıl Da Beklentisi Büyük

Fındık Üreticisinin Bu Yıl Da Beklentisi Büyük

Fındık Üreticisinin Bu Yıl Da Beklentisi Büyük

A+A-

 

 

            Dünyaya açılan önemli ihracat kapılarımızdan biri de hiç şüphesiz fındık üretimi ile gerçekleşiyor. Dünya üzerinde ki en önemli büyük fındık üreticisi olmamıza karşın yapılan reklam ve pazarlama hataları ne yazık ki fındığın ve fındıktan geçimini sağlayan çiftçinin her yıl beklentilerinin gelecek yıllara kalmasına neden oluyor.

 

            Türkiye'nin özellikle doğu Karadeniz ve Marmara’nın kuzey bölgelerinde yetiştirdiği ve bölgeler için en önemli gelir kaynağı olma özelliği taşıyan fındık üretimi geçtiğimiz yıllar içinde 15 Türk lirası seviyesine kadar ulaşmış olsa da son dönemde yaşanan siyasal sorunlar ve özellikle ihracatımızın en önemli aktörleri olan komşu ülkelerdeki yaşanan çatışma ortamı fiyatın yeniden düşmesine neden olmuş durumdadır.

 

             Bu yıl yapılan araştırmalar ise yaşanan olumsuz hava şartları ile fındık kalitesinin iyiden iyiye düştüğünü ve iç pazarda fındık için en büyük müşteri konumundaki çikolata fabrikalarının da bu duruma temkinli yaklaştığını göstermektedir.

 

            Türkiye'nin en kaliteli ve rekoltesi yüksek fındığının üretim yeri olan Ordu ise bu yıl fındık fiyatlarından çok umutlu. Trabzon haberleri zira diğer fındık üreticisi iller ile kıyaslandığında daha olumlu hava koşulları yaşayan şehrin fındık kalitesinde bir değişiklik olmadı. Bu durum Ordu fındığı ve piyasada oluşan rekoltesi düşük fındık yoğunluğundan dolayı birinci kalite Ordu fındığının fiyatının 13 Türk lirası seviyesine ulaşabileceğini göstermektedir.

 

             Her yıl yaşanan ve fındığı geç satmak olarak bilinen üretici arasındaki eğilim bu yıl da devam etmesi tahmin edilmiyor. Zira fındık ithalatının önünün açılması ile üretici kendi fındığını satmak yerine bekletmeyi tercih ettiğinde fabrikalar fındık ithalatı yaparak açıklarını kapatabiliyor. Bu yıl fındık bekletme sezonunun daha kısa geçeceği tahmin edilirken. Rekolte kalitesi fındık fiyatları için en belirleyici etkenlerden biri olacak.

 

            Türkiye'nin ikinci büyük fındık üreticisi olan Sakarya ise bu yılda Ordu'nun en büyük rakibi konumundadır. Zira şehir hem sahip olduğu düz arazi koşulları ile toplama işleminin kolay olmasından dolayı üreticinin daha kısa sürede ürünü toplayarak pazara sunmasını kolaylaştırıyor. Toplama maliyeti daha düşük olan Sakarya üreticisi ise fındık fiyatları için bekleyişte olan en önemli ikinci aktör olma pozisyonunda.

Önceki ve Sonraki Haberler