1. HABERLER

  2. AKTÜEL

  3. Foça Beş Kapılar Kalesi
Foça Beş Kapılar Kalesi

Foça Beş Kapılar Kalesi

Foça Beş Kapılar Kalesi

A+A-

 

Hem antik hem turistik açıdan oldukça zengin olan Foça ilçesi, İzmir’in kuzeyinde yer almaktadır. Oldukça geniş bir kültür mirasına sahip Foça, Athena tapınağının dışını kuşatan bir kaleye de sahiptir. Foça Beş Kapılar Kalesi tarihi açıdan oldukça önemlidir. Unesco’nun dünya kültür mirası adayı listesinde yer alan bu kalenin en önemli fiziksel özelliği ise beş adet kapının sur boyunca yan yana dizilmiş olmasıdır. Bir kısmı tahrip olmuş bu kale, Foça kentini içinde saklamaktadır. Geceleri ve gündüzleri tadı ayrı çıkan bu kaleye yerli ve yabancı turistler büyük ilgi göstermektedir.

Foça ’da Gezi ve Eğlence

Foça tatil beldesi olarak bilinse de pek çok tarihi eseri de içinde bulundurur. Foça’ya düzenlenecek bir tur deniz, kum ve güneş üçlüsünün içinden çıkmalı ve tarihi yerleri de gezilmelidir. Foça Tarihi sayfasını ziyaret ederek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Geçmişten günümüze iyi saklanmış kültür miraslarını barındıran şehirde sahil boyunca pek çok lezzetli yemek yiyebileceğiniz restoran da vardır. Foça’da yılda iki defa festivaller yapılmaktadır. Birisi temmuz ayında olan bu festivalin diğeri ise yaz bitimine yakın Eylül ayında yapılmaktadır.

Konaklama ve Foça

Zengin tarihi ve güzel denizine sadece günübirlik doyulamayacak belde olan Foça’da turistler konaklama yapmak isteyecektir. En güzel otellerden biri olan Foça Otel 1887 ise ev sıcaklığında hizmet veren aile işletmesi olan bir oteldir. Bu otelde, çok farklı oda tipleri de vardır. Çocuklu aileler için tasarlanmış üç kişilik odalardan, tek kişilik odalara; balkonlu odalardan, antika odalara kadar seçeneği olan otelde, misafirlerin keyifli zaman geçirmesi ve stresten uzak bir tatil yapması amaçlanmaktadır.

Özel Hizmetler

Misafirlerin rahatını düşünen otel sahipleri, Foça’da gezebilmeleri için yerli ve yabancı turistlerine ücretsiz bisiklet imkanı da sunmaktadır. İster deniz kıyısına ister tarihi kısımlara gidecek olun, bisikletleri kullanmak tamamen ücretsizdir. 24 saat açık bir el yapımı ürünler dükkanı bulunan otelde, havuz ve açık büfe kahvaltı imkanı da vardır. Daha çok yöresel ürünlerin şık bir sunumla yapıldığı açık büfe kahvaltılarında çeşitler oldukça fazladır. Antika odalarında eski mobilyalar kullanarak atmosfer yaratmış olan otelin superior odalarındaki yatak başlıklarından birisi otel sahibinin kendi ellerinden çıkmıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler