1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ford Otosan'ın Satış Gelirleri 18 Milyar Tl'ye Yükseldi
Ford Otosan'ın Satış Gelirleri 18 Milyar Tl'ye Yükseldi

Ford Otosan'ın Satış Gelirleri 18 Milyar Tl'ye Yükseldi

Ford Otosan'ın 2016 yılı cirosu bir önceki yıla göre yüzde 9 artarak 18 milyar TL'ye ulaştı- Şirketin ihracat gelirleri ise yüzde 15 artarak 12 milyar TL'ye çıktı. Yurt içi satış gelirleri 6 milyar TL olan Ford Otosan, bir önceki yıla göre yüzde 13 artışl

A+A-

İSTANBUL (AA) - Ford Otosan'ın 2016 yılı cirosu bir önceki yıla göre yüzde 9 artarak 18 milyar TL'ye ulaştı.

Ford Otosan, 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. 2015 yılında elde ettiği ihracat liderliğine 2016 yılında da devam eden Ford Otosan'ın satış gelirleri, toplam satış adetlerinin yüzde 2 daraldığı 2016 yılında olumlu satış miksi, fiyatlama politikası ve güçlü ihracat sayesinde yüzde 9 artarak 18 milyar TL oldu.

Şirketin ihracat gelirleri ise yüzde 15 artarak 12 milyar TL'ye çıktı. Yurt içi satış gelirleri 6 milyar TL olan Ford Otosan, bir önceki yıla göre yüzde 13 artışla 955 milyon TL net kar elde etti.

Ford Otosan, 333 bin 749 adetle Türkiye ticari araç üretiminin yüzde 62'sini, 257 bin 246 adetle ihracatının yüzde 65'ini tek başına gerçekleştirdi. Şirket, 2016'da kapasite kullanım oranını yüzde 80 seviyesinde korudu.

Ford Otosan'ın ticari araç liderliği 2016 yılında da yüzde 30 pazar payıyla devam etti. Ford Courier, pazara sunulduğu günden bu yana elde ettiği başarısını sürdürerek yine yılın en çok satan hafif ticari araç modeli oldu. Ford Otosan, toplam otomotiv pazarında 2016'yı 3. sırada kapadı.

 

-Ford'un Avrupa ticari araç liderliği Ford Otosan ile devam etti

 

Avrupa ticari araç pazarı 2016 yılında yüzde 12 büyürken, Ford Avrupa yüzde 13,2 pazar payıyla liderliğini sürdürdü. Ford'un gelecek dönemde liderliğini sürdürme hedefi ve Avrupa'da satılan Transit araç gamının yüzde 81'inin Ford Otosan tarafından üretilmesi, şirketi bu büyümeden en fazla faydalanacak konuma getirdi.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şirketin 2016 yılı sonuçlarıyla ilgili şunları kaydetti:

"Sanayide yaratıcılığın, güvenilir üretimin ve başarının uzun soluklu bir yol olduğunun bilincindeyiz ve ülkemiz için artan oranda katma değer sağlamak için çalışıyoruz. Kur hareketliliği, ÖTV ve toplumsal gelişmelerden dolayı zor bir dönemden geçilen 2016 yılında Ford Otosan olarak üretime ve değer katmaya odaklandık. İç pazarda ticari araçlarda karlı büyüme stratejimiz ve güçlü ürünlerimizle liderliğimizi sürdürdük, sonuç olarak yılı güçlü finansal sonuçlarla tamamladık.

2016 yılında Ford Otosan açısından başardığımız önemli dönüm noktalarından biri de Türk mühendisliğinin gururu, fikri ve sınai hakları yüzde 100 Ford Otosan'a ait olan Ecotorq motorumuzu hattan indirmek oldu. Yeni Ford Trucks kamyon ve çekicilerimizi pazara sunduk ve ağır ticari araç pazarında tarihimizdeki en yüksek pazar payını elde ettik. Önümüzdeki dönemde de 'Türkiye'nin en değerli ve en çok tercih edilen sanayi şirketi' olma vizyonumuz doğrultusunda dijital dönüşüm ve inovasyon odağıyla çalışmalarımıza şevkle devam edeceğiz."

Önceki ve Sonraki Haberler