1. HABERLER

  2. ADS

  3. Gayrimenkul Değerleme Üzerine
Gayrimenkul Değerleme Üzerine

Gayrimenkul Değerleme Üzerine

Gayrimenkul Değerleme Üzerine

A+A-

Gayrimenkul sektörü hızla büyüyor. Sektörün genişlemesi, yeni iş alanları yaratıyor, yeni ihtiyaçlar doğuruyor. Bugün, çeşitli konut ve arsaların gerçek değerlerinin belirlenmesi adına, gayrimenkul değerleme hizmeti veren firmalar var. Gayrimenkul değerleme nedir, bir gayrimenkulün gerçek değerinin bilimsel verilerle raporlanmasıdır. Diyelim ki bankadan kredi çekeceksiniz ve bunun için evinizi teminat olarak gösteriyorsunuz. Burada, evinizin gerçek değerinin belirlenmesi gerekiyor. gayrimenkul değerleme, bir bilim adamı titizliğiyle yapılmalı. Ayrıca işlem sonucunda hiçbir kuşkuya yer bırakılmamalı. Yani gayrimenkul değerleme uzmanı güvenilir olmalı.

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı nedir, diye soruyor olabilirsiniz. açıklayalım. Gayrimenkul değerleme uzmanı, ilgili üniversitelerden mezun, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hazırlanan sınavda başarılı olmuş bir yetkilidir. Bilimsel verilerle çalışır. Çalışmalar, Uluslararası Değerleme Standart’larına bağlı olarak yürütülür. Türkiye’de çalışan uzmanlar, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği çatısı altında hizmet verir. Faaliyetlerin düzenlenmesi, Sermaye Piyasası Kurulu sorumluluğundadır. Sektörün en büyük müşterileri bankacılık firmaları olduğundan, Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme kurulu da düzenleme faaliyetleri yürütmektedir.

gayrimenkul.jpg

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı; arsalar, arsa üzerinde geliştirilen projeler, konutlar, tarihi ve ticari yapıların maddi değerini belirleme hedefi güder. Gayrimenkul değerleme uzmanı; güncel ekonomik göstergeleri, konjektörleri, jeopolitik gelişmeleri ve çevresel şartları okuyabilecek denli donanımlı olmalı. Ayrıca, tarafsız bir şekilde yargıda bulunabilmeli, çalıştığı kişi ve kurumlara güven vermeli.

Gayrimenkul değerleme nasıl yapılır, öncelikle gayrimenkul değerleme süreçlerini anlatalım. Bu süreçler sırasıyla şu şekildedir: Tapu Sicil Müdürlüğü kayıtlarının incelenmesi, belediye kayıtlarının incelenmesi, saha çalışması, değerleme yönteminin belirlenmesi ve raporlama. Tüm bu süreçler, bilimsel bir titizlikle şekillenir. Gayrimenkul değerleme şirketleri, hem ilgili kurumlar tarafından denetlenir, hem de referanslarıyla sektöre güven verirler. Bu firmalar arasında, Cantekinler Gayrimenkul giderek büyümekte. İstanbul merkezli bir firma olan Cantekinler Gayrimenkul’ün referansları arasında; SGK Başkanlığı, özel ve kamu bankaları, İTO, Vergi Dairesi Başkanlığı ve çeşitli avukatlık firmaları bulunmakta.

Eğer kafanızda gayrimenkul değerleme konusunda sorular varsa, Cantekinler Gayrimenkul’ün sitesini ziyaret ederek mesaj bırakabilirsiniz. Ayrıca telefonla firmayı arayabilir ve bilgi alabilirsiniz. Cantekinler Gayrimenkul’ün güler yüzlü çalışanları sizi her konuda bilgilendirecektir. Gayrimenkul değerleme iş ilanları için de, şirketin sitesi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Cantekinler Gayrimenkul Değerleme, İstanbul Beşiktaş’ta faaliyet göstermekte. Çalışkan ve güvenilir ekibiyle, günbegün büyüyen bir grafiğe sahip. Bunun en önemli nedeni ise, firma için çalışan gayrimenkul değerleme uzmanlarının titizlikle seçilmesi. Şirketin sektör için konumunu görmek adına, referanslarını görmek yeterli.

Önceki ve Sonraki Haberler