1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Gaziler Günü
Gaziler Günü

Gaziler Günü

Karaman'da tören düzenlendi

A+A-

KARAMAN (AA) - Karaman'da Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
Cumhuriyet Parkı'ndaki törende Atatürk Anıtı'na Karaman Valisi Süleyman Tapsız, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay İlhan Şen, Belediye Başkan Vekili Abdullah Bağırgan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karaman Şube Başkanı Behiç Baş tarafından çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karaman Şube Başkanı Baş, yaptığı konuşmada, 19 Eylül Gaziler Günü'nün aziz vatanın varlığının bekası uğruna muharebe meydanında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazilerin şerefli günü olduğunu söyledi.
Gaziler Günü'nü kutlamanın gurur ve heyecanı içerisinde olduklarını dile getiren Baş, şunları kaydetti:
"Anadolu içerine ilerleyen Yunan ordusu 13 Eylül 1921'de Başkomutan Mustafa Kemal'in komutasındaki kahraman Türk ordusu tarafından Sakarya Meydan Muharebesi'nde hezimete uğratılmıştır. Çareyi savaş meydanlarından kaçmakta bulan Yunan ordusu bir sene sonra Dumlupınar'da tekrar aynı akıbete uğratılarak topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu'da yaşanan ölüm kalım mücadelesi olmuştur."
Vali Tapsız ve beraberindekiler, daha sonra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karaman Şubesi ve Karaman Şehit Aileleri Derneğini ziyaret etti.

Önceki ve Sonraki Haberler