1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Gelincik' Avukatlar 25 Bin Kadına Ulaştı
Gelincik Avukatlar 25 Bin Kadına Ulaştı

'Gelincik' Avukatlar 25 Bin Kadına Ulaştı

Şiddet mağduru kadınlar ile çocuklara hukuki destek vermek için Ankara Barosunca kurulan "Gelincik Merkezi"ndeki gönüllü avukatlar, 5 yılda merkezi telefonla arayan 25 bin kadına ulaştı.

A+A-

Gelincik Merkezi Başkanı Avukat Aslı Koçak Arıhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011 yılında şiddet mağduru kadınlar ve çocuklar için kurulan merkezde 35 rehber ve 350 gönüllü avukatın görev yaptığını söyledi.

Avukatların, çeşitli hukuki konular ile şiddet mağduru kadınlarla iletişim konusunda eğitimler verildikten sonra görevlendirildiğini belirten Arıhan, onlara daha kolay ulaşım sağlanması amacıyla "444 43 06" numaralı telefon hattının oluşturulduğunu da ifade etti.

Gelincik Merkezi hattının, kurulduğu günden bugüne 25 bin kadın tarafından arandığını anlatan Arıhan, söz konusu kadınlara hukuki destek sağladıklarına işaret etti.

-24 saat ücretsiz hizmet veriliyor -
Hattın sürekli olarak açık olduğunu ve telefon başında avukatların kadınlara yardımcı olmak için 24 saat süresince görev yaptığını aktaran Arıhan, şunları kaydetti:

"Hattımız ücretsiz ve Türkiye'nin her yerinden aranabiliyor. Telefonu aradığınızda her gün 24 saat süresince size cevap verebilecek karşınızda bir avukat buluyorsunuz. Şiddetle ilgili acil durumlarda kadınlara hukuki ve adli yardım konularında avukatlarımız tarafından bilgiler verilip yönlendirmeler yapılıyor."

-Acil durumlarda polis ve jandarmaya bilgi veriliyor -
Telefonla iletişime geçen kadınların merkeze davet edildiğini ve burada özel görüşmeler yapıldığını da anlatan Arıhan, hatlarına gelen aramalarda kadınlara yön verdiklerini vurguladı.

Arıhan, "Bazen telefon hattımızı arayan kadınlar şiddet gördüklerini ve bazıları da eşlerinin bulundukları yerlerin kapısını kilitleyerek gittiklerini, hayati tehlikelerinin olduklarını belirtiyorlar. Bu durumlarda da telefonla kendisine yardımcı olmak için görevlendirilen avukatlarımız hemen jandarma, polis ya da ilgili kolluk görevlileriyle anında iletişime geçerek mağdurun bulunduğu yerden kurtarılmasını sağlıyor. Bu durumlarda da emniyet ve jandarma görevlileriyle ortak çalışmalar yürütüyoruz." ifadelerini kullandı.

Muhabir: KEMAL KARADAĞ

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler