1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Gıda İntoleransı Uyarısı
Gıda İntoleransı Uyarısı

Gıda İntoleransı Uyarısı

Halsizlik, metabolizma yavaşlaması ve bağırsak problemleri yaşayanların gıda intoleransına dikkat etmesi gerekiyor

A+A-

Halsizlik, metabolizma yavaşlaması ve bağırsak problemleri yaşayanların gıda intoleransına dikkat etmeleri gerektiği bildirildi.

Medicana Sivas Hastanesi Diyetisyeni Özge Karabağ, yaptığı yazılı açıklamada, sağlıklı olduğu düşünülerek yenilen birçok gıdanın vücutta olumsuz etkilere neden olabileceğini ifade etti.

Vücudun bazı besinlere karşı verdiği reaksiyon olarak bilinen gıda intoleransı hakkında bilgiler veren Karabağ, "Çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir yumurta, eğer vücudumuz tarafından sindirilemiyorsa, vücudumuz bu yumurtanın içindeki proteinlere karşı tepki vermeye başlayabilir. Bu olumsuz etki 'gıda intoleransı' olarak adlandırılır ve vücutta kilo almadan, birçok kronik rahatsızlığa kadar olumsuz etkilere yol açabilir." uyarısında bulundu.

Halsizlik, metabolizma yavaşlaması, bağırsak problemleri gibi semptomlara yol açan gıda intoleransının devamı halinde kronik hastalığı işaret ettiğini ifade eden Karabağ, şunları kaydetti:

"Savunma sistemi, bunlara yabancı bir madde gibi muamele yapar ve aynı bir bakteriye veya virüse saldırdığı gibi savunma sistemini harekete geçirir. Bu saldırının neticesinde vücutta enflamasyonlar oluşur ve yan etkiler belirmeye başlar. Yükselen CRP değerleri en başta halsizlik, metabolizma yavaşlaması, bağırsak problemleri gibi semptomlara yol açar. Hastanın aynı gıdayı, farkında olmadan düzenli tüketmesi durumunda daha birçok kronik hastalık gelişmeye başlar."

Önceki ve Sonraki Haberler