1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Görme Engelli Öğrencinin Keman Tutkusu
Görme Engelli Öğrencinin Keman Tutkusu

Görme Engelli Öğrencinin Keman Tutkusu

Yalova'nın Çınarcık ilçesinde, 14 yaşındaki görme engelli ortaokul öğrencisi, Halk Eğitim Merkezinin açtığı keman kurslarında 4 yıldır en başarılı öğrenci seçiliyor

A+A-

Yalova'nın Çınarcık ilçesinde, 14 yaşındaki görme engelli ortaokul öğrencisi, Halk Eğitim Merkezinin açtığı keman kurslarında 4 yıldır en başarılı öğrenci seçiliyor.

Koruköy Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi olan ve her iki gözünde yüzde 90 görme engeli bulunan Şevval Baday, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yaşından itibaren kemana ilgi duyduğunu belirterek, İstanbul'da başvurduğu bir kursa "müzik kulağı yok, yapamaz" denilerek kabul edilmemesine rağmen keman öğrenmekten vazgeçmediğini söyledi.

Yalova Halk Eğitim Merkezinin açtığı keman kursuna 6 sene önce katıldığını ve eğitmeninin desteğiyle bu enstrümanı çalmaya başladığını ifade eden Baday, ailesinin de kendisini desteklediğini vurguladı. Baday, "Ailem ricamı kırmadı ve bana keman aldı. İlk başlarda kemanı çalmak gerçekten çok zor geldi. Fakat daha sonra kurs eğitmeni ve ailemin yardımıyla başardım. Azimle çalışınca her şeyi başarabiliriz. Şu anda müzik benim hayatım. İleride daha büyük kitlelere konser vermek istiyorum. Bu zamana kadar Ertuğrul Erkişi ve Özlem Savaş gibi sanatçılarla sahne aldım. En büyük hayalim Metin Şentürk ile aynı sahneyi paylaşmak."dedi.

"Şevval'in çok iyi bir kulağı var gelecekte iyi bir müzisyen olacağını düşünüyorum"
Yalova Halk Eğitim Merkezi keman eğitmenlerinden Hasan Demir de "Şevval'in çok iyi bir müzik kulağı var ve gelecekte iyi bir müzisyen olabileceğini düşünüyorum. Kendisi yaptığımız konserlerde grubumuzun maestrosu oluyor. Kursumuzda birçok arkadaşımıza da örnek. Arkadaşları bestelerin zor olan bölümlerini Şevval'in çalmasını istiyor." diye konuştu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler